Forrás: Csányi Kriszta
Igazolja az alapításához fűzött reményeket a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémia. Igaz, egyik trénere, Hajdu János megjegyzi, sokan dörgölik az orruk alá: no és hol vannak a válogatottjaitok?
– Pedig vannak – kezdte a korábban a női és férfi válogatottat is irányító Hajdu. – A kritizálók tudatáig azonban nem jutott el, hogy 2013 óta ennek a hat évnek a fő célja az volt, hogy az NB I-es kihívásokra alkalmas fiatalokat neveljünk.
Méghozzá magas színvonalon: a férfi bajnokságban 14, a nőiben 15 egykori akadémista szerepel, a hat év során 18 korosztályos országos bajnoki címet gyűjtöttek. A felnőtt válogatottban júniusban debütált a boglári Pásztor Noémi, az FTC erőssége, a 2018-ban junior vb-t nyert magyar lányok közül pedig nyolcan (!) voltak akadémisták. Kim Rasmussen, a felnőtt nők kapitánya pedig közölte Hajduval, hogy Vámos Petra a soros reménység, akit behív a keretébe. Emellett Fodor Csenge a győriekkel már két Final Four-győzelmet szerzett.
Ráadásul a közeljövőben a női és férfi felnőtt élvonalba is neveznek boglári csapatot. Már beszerezték a mobil lelátókat, így kétezres csarnokban rendeznek majd meccseket.
– Bentlakásos intézményünkben tízszeres a túljelentkezés – folytatta Hajdu –, ezért azt tanácsolom a felvételire gyerekeket küldő segítőinknek, ne minden tehetséget hozzánk ajánljanak be, mert ez esetben az ellenfeleknél nem marad belőlük. Az pedig értelmetlen, hogy 25–30 gólokkal verjük őket, elvégre szükség van erős riválisokra, hiszen csak így fejlődhetünk.
A tréner ki nem állhatja, ha talentumaik körül „zsonganak” a játékosügynökök. Figyelmeztet, ne is próbálják elcsábítani őket magas fizetés ígéretével. Ami persze nem azt jelenti, hogy bezárkóznának, ellenkezőleg! Székesfehérvárról Deli Rita, Érdről Szabó Edina edző kér tőle rendre játékosajánlatot, a váci Németh András és a győri Final Four-sikerember, Danyi Gábor szintén rendszeres telefonáló.
Köztudott, mindkét nemnél rengeteg külföldi légiós szerepel a veszprémi és a szegedi férfi, illetve a győri női együttesekben, nehezítve ezzel a magyar játékosok jövőjét. Vajon mikor jön el az idő, amikor NEKA-tanítványokat szerződtetnek a drága külföldiek helyett?
– Soha! Mivel az említett három klub foga a Bajnokok Ligája-győzelemre fáj, ezért világválogatott csapatokat építenek, ugyanis a Final Fourban hasonlóan szuper riválisok várnak rájuk.