Forrás: AFP
Lesújtott a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA): az orosz sportolók nem vehetnek részt a következő négy év olimpiáin, világbajnokságain. Vlagyimir Putyin államelnök válaszként rögvest politikai boszorkányüldözést emlegetett, és az oroszok gyaníthatóan minden fórumon fellebbeznek.
Vajon mi áll a példaértékű WADA-döntés hátterében?
A testület 2015-ben létrehozott, önálló nyomozási jogkörrel rendelkező Hírszerző és Nyomozó Csoportja a moszkvai doppinglaboratóriumtól 2019 januárjában szerzett adatok nyomozati vizsgálatával megállapította, hogy mintegy ezer sportoló 12 ezer vérminta-eredményét eltüntették, manipulálták, törölték vagy kicserélték – mondta Borbély Zoltán ügyvéd, sportjogász a Vasárnapi Borsnak.
– Ráadásul 2011 és 2015 között 30 sportágban pozitív teszteredményeket titkoltak el. A mostani szigor érthető, elvégre Oroszország visszaeső. A 2016-ban, a WADA által megbízott kanadai jogászprofesszor, Richard McLaren vizsgálóbizottsága kriminalisztikai módszerekkel bebizonyította, hogy állami támogatással, rendszerszinten doppingolnak.
Azért persze maradt kiskapu, ugyanis az az orosz sportoló, aki bebizonyítja ártatlanságát, indulhat világbajnokságon és olimpián. Valószínűleg a futballválogatottjuk sem marad le a vb-selejtezőkről…
Ez megtörténhet, hiszen a WADA-kódex a tiszta és tiltottszer-mentes sport érdekében olyan alapvető jogelveket tesz félre, mint az ártatlanság vélelme, a büntetés egyéniesítésének elve, tehát a kollektív büntetés tilalma, a hatóságokat terhelő bizonyítási kötelezettség, ami azt jelenti, hogy senki sem kényszeríthető saját ártatlanságának bizonyítására. Megtippelhetetlen, mit hoz a jövő, elvégre a 2014-es téli olimpia botrányai után is alkalmazták az oroszokkal szembeni szigort, mégis a 2018-as pjongcsangi téli olimpián Olimpikonok Oroszországból (OAR) néven győztek férfi jégkorongozóik.
Nehéz tisztán látni, amíg az oroszok a fellebbezésüket nem küldik el a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS).
Tény, igen bonyolult a helyzet. A svájci Neue Zürcher Zeitung például papírtigrishez hasonlította a szankciót, ez a lap biztosra veszi, hogy az oroszok küzdhetnek majd olimpiai érmekért Tokióban. Jogász lévén felmerül bennem: egy közel 147 millió lakosú ország kollektíve miként lehet becsületes vagy éppen becstelen? Vlagyimir Putyin orosz államelnök jól érvel, amikor a római jog alapján nem ért egyet a kollektív büntetés tilalmával. Szerinte a „bűnösség vélelme” nem lehet alapelv – és ebben kétségtelenül igaza is van.