Az orvosok visszajelzései alapján dönt majd a magyar fociszövetség, érdemes-e vizsgálni a skótok által bevezetett új szabályt, miszerint az agykárosodás megelőzése érdekében tilos a fejelés a gyerekek edzésein.
Forrás: AFP
Óriási változás jöhet az európai labdarúgásban, így akár Magyarországon is, miután Skóciában, a kontinensen elsőként betiltották a fejelést a 12 évnél fiatalabb gyerekek edzésein. A döntés hátterében az áll, hogy egyes kutatások szerint a focistáknak három és félszer nagyobb az esélyük arra, hogy agykárosodás okozza a halálukat, mint a hétköznapi embereknek. Nem véletlen, hogy az Egyesült Államokban már 2015 óta él ez a szabály.
Az MLSZ arról tájékoztatta a Borsot, hogy látták, hallották a skótok által bevezetett új szabályt, amit komoly vizsgálatok előztek meg. A honi szövetséghez eddig nem érkezett bejelentés, hogy problémát okozott volna a fejelés a gyerekeknél. Az egészségük azonban a legfontosabb, ezért ha az orvosok részéről jönne ilyen jelzés, készen állnak napirendre tűzni a kérdést, és hosszabb vizsgálatot indítani az ügyben.
A Bors által megkérdezett gyermekorvos szerint azonban nincs ok az aggodalomra, és felesleges eltörölni a foci szerves részének számító fejelést.
– Gyerekkorban stabil az idegrendszer védettsége. Ha a fejelés káros lenne az agyra, jelentkeznének tünetek, úgy, mint szédülés vagy hányinger, de 50 éves praxisom alatt én nem tapasztaltam hasonlót – nyilatkozta lapunknak dr. Bátorfi István.