Sport

Súlyos árat fizet mindenki az olimpia halasztásával

K. D.

Létrehozva: 2020.03.27.

Az egész sportéletre óriási hatással lesz az olimpia elhalasztása. Japán 1850 milliárd forintnyi többletköltséggel számol, de Magyarországnak is mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Michael Phelps szerint a sportolókat pedig depresszió veszélyezteti.

Még a bombaerős Japán gazdaságot is romba döntheti az olimpia elhalasztása. Szakértők szerint 5,7 milliárd dollár (1850 milliárd forint) többletköltséget okozhat a koronavírus-járvány miatti csúszás. Ezt az összeget pedig az adófizetőknek kell állniuk.

Kasszába kell nyúlni itthon is

Hazánkban is jelentősen nőhetnek a kiadások azzal, hogy az olimpiai felkészülés kitolódik.

– Körülbelül 25 százalékkal emelkedhetnek a költségek, ami több milliárd forintot tehet ki – mondta a Borsnak Szabados Gábor sportközgazdász. 

Úgy tudjuk, az Emberi Erőforrások Minisztériuma már dolgozik az új sportági támogatás kidolgozásán, ám egyelőre semmi konkrétum nincs, hiszen még azt sem tudni, mikor indulhat újra az olimpiai felkészülés. 

Depresszió fenyeget

A halasztás nemcsak a gazdasági életre lesz hatással, hanem a sportolók mentális állapotára is. Minden idők legeredményesebb olimpikonja, a 23-szoros ötkarikás győztes amerikai úszó, Michael Phelps szerint a versenyzők rendkívül kemény időszak elé néznek, és számukra a mentális egészség megőrzése is nagy kihívást jelenthet, könnyen depreszszióba eshetnek. 

– Ha velem történne ez, teljesen kiborulnék, és összeroppannék a bizonytalanságtól. Az egész olyan lenne, mint egy rossz álom – mondta a NBC-nek Phelps. 

Erősebbek lehetnek

Lénárt Ágota sportpszichológus egyetért abban, hogy ez valóban egy olyan helyzet, amire nem lehetett felkészülni. Egy élsportoló azonban egész pályafutása alatt rengeteg mentális sémát kidolgoz azért, hogyan kerüljön ki győztesen egy-egy vesztes helyzetből. 

– Természetes, ha egy-két napig „gyászolják” majd a kialakult helyzetet. Fontos, hogy ne sürgessük ezt az időszakot, teljesen normális, ha csalódott a sportoló. Biztosan lesznek olyan versenyzők, akik nehezebben dolgozzák fel az olimpia elhalasztását. Má­soknak könnyebbek megy majd – fogalmazott a Borsnak Lénárt. Hozzátette: elsősorban az idősebb sportolókra kell vigyázni, akik az olimpia után a visszavonulást fontolgatták. – Már fejben elkezdték a civil életüket tervezni, ráadásul az is kérdéses, fizikálisan bírják-e majd még egy évig a felkészülést.

Sastin máris talpra állt

Az olimpia elhalasztását talán a legcsalódottabban a világbajnok birkózó, Sastin Mariann vette tudomásul itthon, aki úgy fogalmazott: „nem tartja korrektnek a döntést”.

– Most már derűsebben látom a helyzetet. Indulok jövőre az olimpián! – mondta a Borsnak a 36 éves édesanya. – Nem tartok a depressziótól. Mind a családom, mind a barátaim támogatása akkorra erőt ad, nem tartok mentális problémáktól. 

Jövő nyáron tarthatják a játékokat

Jövő nyárra, július 11. és augusztus 30. közé tervezik az elhalasztott olimpiát – mondta John Coates, a NOB tokiói szervezéssel foglalkozó koordinációs bizottságának vezetője. Hozzátette: a remények szerint négy héten belül sikerül dönteni az új időpontról.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek