Szőcs János csaknem napra pontosan 45 évvel ezelőtt, megbízott edzőként egy mérkőzésen dirigálta a csapatot.
Forrás: Dömötör Csaba/NS
Márciusban már éppen arra készülődött, hogy feleségével Zalaegerszegről a Keszthely-Kertvárosban lévő házukba költözik pihenni, amikor kihirdették a vészhelyzetet.
– Igen, egy időre Zalában rekedtünk, azóta átutaztunk a Balatonhoz – újságolja a 87 esztendős Szőcs, aki Moór Ede öngyilkossága után volt beugró a válogatottnál.
– Az egyik fiunk Keszthelyen, a másik Hévízen él, így örömömre közelebb kerültünk hozzájuk.
Az egykor Sebes Gusztáv kapitány által az Aranycsapat bő keretébe jobb hátvédként beválogatott exkapitány a koronavírusos helyzetet úgy fogadja, amint az élet korábbi drasztikus fordulatait.
– Egyszer így, máskor úgy… – szögezi le. A zalai főváros 2003-ban Pro Urbe-díjjal ismerte el, és az átadásakor jelen volt a FIFA és az UEFA akkori elnöke, Sepp Blatter, illetőleg Michel Platini.
– A ragály ellen mit sem tudok tenni, de a négy fal között nem is ezen őrlődöm, inkább a szépre gondolok – folytatja.
És szerencsére van is mire, hiszen a múltban edzőként három és fél év alatt a harmadosztályból az élvonalba hozta fel a ZTE-t.
– Aztán Kutas István, az MLSZ elnöke hívatott a fővárosba. Elmondta, Moór, akinek segítője voltam, magánéleti okok miatt öngyilkos lett, és nekem kell felkészítenem a válogatottat. Három napom volt erre, és annyit tehettem, hogy a walesieket akadályozni akartam a beívelésben, fejelésben. Az április 16-i Eb-selejtezőn 2-1-re kikaptunk.
Törvénytisztelő, így ki nem teszi a lábát közterületre, bár a röpke zalaegerszegi esti sétája hiányzik. Szíve néha rakoncátlankodik, de nincs komoly baj.
– Nem mulasztom el az M4 Sport meccsközvetítéseit, elvégre a régebbi felvételek megtekintésekor egy szakember mindig tapasztal egy-egy új játékelemet – említi Szőcs, aki a kilencvenhez közeledve is edzőnek vallja magát.