Gedó György olimpiai bajnok ökölvívó mai napig áldja az Istent, hogy öt perccel később indult el 1972-ben, a müncheni olimpiai faluban az izraeli sportolókhoz.
Forrás: MTI
Gedót és edzőjét, Ádler Zsigmondot egy kis kvaterkázásra várták az izraeli olimpikonok, akik közül tizenegyet a Fekete Szeptember nevű palesztin terrorszervezet túszul ejtett, és a rendőri ellenakciók alatt mindannyian meghaltak.
– Hiába sürgetett Zsiga bácsi, én sokáig szöszmötöltem. Aztán már hiába szedtük a lábunkat az izraeliek felé, már nem jutottunk be hozzájuk. Hallottuk a lövéseket, iszkoltunk is vissza a szálláshelyünkre. Alig harminc méterre voltunk a támadástól – elevenítette fel a történteket Gedó.
A merénylet ellenére azonban egy nap szünet után az olimpia folytatódott.
– Nehéz volt felocsúdni, de valahogy túltettem magam a tragédián és kettőzött akarattal léptem a szorítóba – mesélte a 71 éves papírsúlyú bajnok.
– Jó formában voltam, de azt is tudtam, hogy a másik ágon egy olyan versenyző jut majd döntőbe, aki ellen csak akkor győzhetek, ha kiütöm, vagy úgy megverem, hogy azt a pontozók sem láthatják másképpen.
Az olimpiai fináléban aztán az észak-koreai Kim U Gilt verte három menetben Gedó, akinek a sikeréhez nagyban hozzájárult edzője füllentése is.
– Amikor a szorítóba léptem, „Zsí” csak annyit súgott a fülembe, hogy siessek, mert a ring alá bombát raktak, ha felrobban, nem lesz eredményhirdetés. Aztán kacsintott egyet, szerintem ő tudta, hogy akkor, ott csak én nyerhetek. Sikerült is ledarálnom a koreait, így enyém lett a magyarok százegyedik olimpiai aranyérme. Bár szerintem a századik volt, de a statisztikusok Hegedüs Csabának adták azt – zárta a kétszeres Európa-bajnok, aki egyetlen magyar ökölvívóként négy olimpián vett részt, 597 meccséből 586-ot megnyert, 57-et kiütéssel.