Széttéphetetlen az a szál, ami a 98 éves dr. Pásztor Györgyöt a jégkorongsporthoz köti. Életéről nyilatkozott a honi szövetség egykori elnöke, aki 1933-ban (!) húzott először korcsolyát.
Forrás: Bors Archív
– Pásztor úr, mi a hosszú élet titka?
–Semmi tej, víz, dzsúz – csak pálinka. És étekként zöldborsó főzelék, amit szeretett Katinkám készít. Napi egy óra séta, napozás a teraszon. A járvány egyhangúvá tette az életemet, de telefonon azért beszélgetek a barátaimmal, aztán majd következik a balatoni nyár és vitorlázás.
– Kiváló gyógyszerészként mi a tippje: megfékezhető a pandémia?
–Igen, méghozzá e jelszavak jegyében: fegyelem, szervezettség, kevesebb panaszkodás. Túl fogjuk élni. Az én generációm, mely részt vett a II. világháborúban, majd átszenvedte az utána következő rémes éveket, edzettebben viszonyul a Covid-19-hez.
– Tavaly Connor McDavid (Edmonton Oilers) küldött 97-es számú dresszt a jeles napra, idén pedig tortát kapott. A századikra mit kíván magának?
–Egészséget. A többit megvesszük.
– 2010-ben azt tippelte, a magyar női és férfi válogatott A-csoportos lesz. Igaza lett!
–Mert bíztam a kiváló magyar és külföldi sportemberekben, kemény munkájukban. Hokisaink ambíciózusak. Amúgy megtisztelő, hogy a Nemzetközi Jégkorong Szövetség elnöke, René Fasel elnök telefonon fejezte ki jókívánságait.
– A nemzetközi szövetség dopping- és orvosi bizottsága vezetője volt 23 évig, miben merült ki tevékenysége?
– Korán felismertük a doppingveszélyt, és hathatós segítségemmel szigorú szabályokat alkottunk, ezért a ma ritka a meg nem engedett szerek használata.
– Egykori honi szövetségi elnökként miként élte meg, hogy a kommunizmus éveiben meg akarták megfojtani a jégkorong-sportot?
– Kevés pénzt adtak, ezért a sportág elsorvadt, ám a lelkes sportemberek önfeláldozásának, a játékosok kitartásának, a közönség szeretetének köszönhetően nem tűnt el.
– Mit jelent az ön életében a hoki?
– Mindent a fasori Evangélikus Gimnáziumnak köszönhetek, ott szinte valamennyi sportág kipróbálására lehetőség volt. A válogatott gerincét adták a fasori diákok jégkorongban, kézilabdában, vívásban. 1941-ben részt vehettem a Garmisch-Partenkirchenben rendezett télisport-napokon a magyar jégkorong válogatott színeiben.
– Sportvezetői részvétele közül melyik a legemlékezetesebb?
–A füsseni junior vb-n 1991. december 31-ről január 1-re virradóra átéltem, hogy megszűnt a Szovjetunió. Akkori válogatottja nyerésre állt, újságírók hada várta a pillanatot, amikor lehúzzák a lobogójukat, és felhúznak helyette egy másikat. No de mit? És milyen himnusz szól majd? Tornaelnökként feladatom volt ennek diplomatikus megoldása. Képzelje, kitaláltam, hogy a nemzetközi szövetség zászlajára, himnuszára váltsunk.