Hajszálnyira vagyunk attól, hogy kártyavárként omoljon össze a világfutball. 12 európai gigaklub kiválik a BL-ből, hogy közös Szuperligát hozzon létre. Miniszterek, államfők, sportdiplomaták együtt háborognak a sportvilággal.
Forrás: afp
Tíz éven belül néhány óriásklubnak nem lesz elég a BL-ből befolyt pénz. Létrehoznak majd egy szuperligát
– előszeretettel idézik most fel az Arsenal korábbi menedzserének, Arséne Wengernek a 2009-es szavait. Jóslata két évet tévedett: 2019 helyett 2021 augusztusában indulhat az új versenysorozat.
12 gigaklub (6 angol, 3-3 spanyol és olasz) ugyanis bejelentette: a Bajnokok Ligája helyett saját Szuperligát indít, s kezdés gyanánt, hogy tudjanak miből vigéckedni, szétdobnak egymás között 3,5 milliárd eurót (1300 milliárd forint). Eredetileg 15 óriás sorakozott volna fel a kezdeményezés mellett, de a német Bayern és Dortmund, valamint a francia PSG visszalépett, és inkább a BL reformját forszírozza.
Az UEFA és a FIFA azonnali ellenlépéseket helyezett kilátásba. Az európai szervezet eltiltja az összes induló együttest bármilyen nemzeti, európai vagy világméretű versengéstől.
Már arról is szó van, hogy a PSG nyeri a BL 2020/21-es kiírását, minthogy a mostani elődöntőben a párizsiakon kívül három Szuperliga-induló szerepel, s őket rögvest ki akarják zárni.
A játékosok ellen is fellépnek, őket megvonják a nemzeti csapatokban való részvételtől – jóllehet, az UEFA-val ellentétben a FIFA inkább a megoldáson dolgozna, és higgadt partneri párbeszédet szorgalmaz.
Na, már most, minden van csak higgadtság nincs.
Elsőre senki nem értette, miként tudta kirúgni José Mourinhót a Tottenham úgy, hogy a Spurs holnap bajnokit, szombaton pedig Ligakupa-döntőt játszik, ahol 13 év után nyerhet ismét trófeát. Az 58 éves szakemberrel ugyan csupán hetedik az angol bajnokságban a klub, amely az Európa Ligából is kiesett, de az időzítés mégis különös – volt. Egészen addig, amíg ki nem derült, hogy
Mourinhónak azért kellett távoznia hirtelen, mert a klub Szuperliga-csatlakozása elleni tiltakozásul nem akart tegnap edzést tartani.
Megtagadta a munkát, mehet 20 millió fontos (8,3 milliárd Ft) fájdalomdíjjal.
Kérdés, mi lesz, ha játékosok inkább a válogatott színekhez és a BL-hez maradnának hűek? Még a klubok is széteshetnek, de hát kell a pénz. A Szuperliga-érdekeltek azt mondják, a pandémia miatti bevételkiesés okozta nehézségeket az új sorozattal hatékonyabban tudnák kezelni.
Az alapítók
Anglia: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham
Olaszország: AC Milan, Inter, Juventus
Spanyolország: Atlético, Barcelona, Real Madrid
A vezetőség
A liga elnöke: Florentino Pérez (Real Madrid)
Alelnökök: Joe Glazer (ManU), Andrea Agnelli (Juve – a szerepvállalása azért is meglepő, mert tevékenyen részt vett a BL megreformálásán)
A lebonyolítás
• A liga 20 csapatból áll
• 15 állandó résztvevő
• 3 klub, a Bayern, a Dortmund és a PSG egyelőre azonban az UEFA reform mellett tenné le a voksát.
• 5 csapat minden évben kvalifikálhatná magát.
• A résztvevők a BL-ben nem, hazájuk bajnokságában indulnának.
Orbán Viktor is a reform ellen szólt
– Magyarország meggyőződése, hogy a világ legnagyobb játéka mindenkié, és nem sajátíthatják ki maguknak a leggazdagabbak – mondta a miniszterelnök, s leszögezte: kiáll az UEFA és a FIFA mellett, akár nemzetközi szinten is.
Kiakadt az egész világ
Boris Johnson, Nagy-Britannia miniszterelnöke
– A liga terve rendkívül káros a futballra nézve, egy tőrdöfés a játék szívébe!
Emmanuel Macron, Franciaország miniszterelnöke
– Üdvözlendő, hogy a francia klubok elutasították ezt a borzalmas ötletet.
Gary Neville, a Manchester United és az angol válogatott korábbi védője:
– Undorodom most a Manchestertől és a Liverpooltól.
Alan Shearer, a Newcastle és az angol válogatott korábbi támadója
– Ezeket a klubokat ki kellene zárni a bajnokságokból!
Ander Herrera, a PSG középpályása
A Szuperliga az álmok végét jelentené, én egy megreformált BL-ben hiszek.
Sir Alex Ferguson, a ManU korábbi legendás edzője:
– A Szuperliga a labdarúgás elmúlt 70 évét veszi semmibe.
– Várható volt a bejelentés – szögezte le a Borsnak Dénes Ferenc sportközgazdász. – Minden azon múlik, a szurkolók hogyan fogadják a kezdeményezést. A innováció sikere azon áll vagy bukik, hogy mi, átlagemberek mit néznénk inkább: egy világsztárokkal tarkított Barcelona-Chelsea-t a Szuperligában, vagy ragaszkodunk a tradíciókhoz, maradunk a BL-nél és választjuk a Mönchengladbach–Gröningen rangadót.
A pénz ott lesz, ahol a nézettség van. A klubok abban bíznak, hogy a csapat a fő. Az UEFA meg abban bízik, hogy a BL, a tradíciók az elsődlegesek a szurkoló számára.
Dénes szerint a magyar csapatok is érintettek lesznek a változásban: jobban megnyílhat az út az európai kupaszereplés felé, amellyel jobban eladhatóvá válnak majd a csapataink. Másfelől ez az újítás több közös bajnokságot el fog indítani, több ország is gondolkodni fog uniós bajnokságban.
– Hazánk labdarúgása is jobb terméket kapna egy V4-ek bajnoksága keretében, gondoljunk bele, mennyivel jobb nézettsége lenne egy Legia–Fradi meccsnek élőben és a képernyők előtt is.