Az idén rendezik a siketek Európa- és világbajnokságát, a pandémia miatt pedig jövőre tartják a siketlimpiát, ahol a magyarok kilenc számban indulnak. Helyzetelemzés a magyar siketsport napja alkalmából.
A teniszező Máthé Gábornak veleszületett halláskárosodása van. Egyéves kora óta hallókészüléket hord.
Nyolcévesen, édesapám hatására kezdtem teniszezni
– emlékszik. Halláskárosodása dacára sportága élvonalába küzdötte magát. – A siketvilágversenyeken hallókészülék nélkül, az épek között hallókészülékkel versenyzek. Utóbbinál fontos, hogy hallom, ahogy pattan a labda, vagy amikor ütöm.
Az élsportoló jelenleg Temesvári Andrea irányításával Budapesten készül, heti 3-4 napot, napi 5 órát.
Júniusban lesz a hallássérült Eb a görögországi Heraklionban. A XXIV. nyári siketlimpia Brazíliában lesz, 2001 óta ez az ötödik, amin indulok. A sport önbizalmat ad, és segít beilleszkedni a halló társadalomba
– magyarázza. Sok siket sportoló szívesebben készül a sorstársai között, így könnyebb a kommunikálás. Értik egymást, az edzőt, de ha nem, segít a jelnyelvi tolmács.
A hazai siketsport fellegvára a patinás Siketek Sport Clubja, amely 1912-ben alakult, onnan került ki a legtöbb siketlimpiai érmes is. Ugyanakkor egyre több sportoló készül és edz integráltan, ép sportolók sportegyesületeiben. Szép ünnepre készülnek A Magyar Hallássérültek Sportszövetsége idén rendhagyó módon, videós összeállítással készül a magyar siketsport napjára – mondta Tapolczai Gergely, a Magyar Hallásérültek Sportszövetségének elnöke, majd rámutatott: az eddigi siketlimpiákon a magyar hallássérült sportolók összesen 52 aranyat, 46 ezüstöt és 37 bronzot szereztek. 1924 óta rendezik.
A siketlimpia ötlete Eugène Rubens-Alcais fejéből pattant ki. Ő volt a Francia Siketek Sportszövetségének elnöke, és látta, hogy a társadalmon belül a siketeket sokszor kirekesztették, intellektuálisan alacsonyabb rendűként tekintettek rájuk. Elhatározta, meg kell mutatni, ők sem kevesebbek. Az első Nemzetközi Csendes Játékokat 1924-ben, Párizsban rendezték.