Ha visszapörgetnénk az idő kerekét, aligha lenne gond a kardvívás egyéni olimpiai bajnokának megtippelésével, elvégre 57 éve Pézsa Tibor nyert Tokióban. De vajon júniusban kié lesz az aranyérem?
Forrás: MTI
Ami a fegyvernem csapatviadalát (július 24.) illeti, együttesünk az Egyesült Államokkal kezd a negyeddöntőben, utána a másik ágról például befuthat riválisul az orosz egység is, tippelt Pézsa Tibor.
NAZLIMOV CSODÁT MŰVELT
– Az amerikaiak képesek meglepetésre, de rajtuk azért illik túljutni – mondja a két vb-aranyat (is) őrző, Maestro becenevű 85 éves Pézsa. – Előrelépésük azzal magyarázható, hogy a csapatban háromszoros olimpiai aranyérmes 75 esztendős korábbi exszovjet Vlagyimir Nazlimov 1991-től az USA-ban élt, dolgozott. Aztán Moszkva rájött, illendőbb lenne, ha az orosz színekért fáradozna. Hazahívták, hazatért, s ahogy hallom, míves munkát végzett. Szóval, vége annak a vigalmi időszaknak, amikor csakis magyar–olasz versengés színtere volt az olimpia.
Tibor bátyánk a csapatesélyekről nem szívesen szólt, de kiemelte: az éppen páston lévő magyar kardvívó valamennyi mérkőzésén adjon ki magából apait, anyait. Külön fejezetet érdemelnek az „ázsiai tigrisek”, azaz dél-koreaiak – Pézsát az ő stílusuk a 100 m-es síkfutásra emlékezteti.
– A PÉLDÁNÁL MARADVA: Irtózatos erővel, lendülettel teszik meg az első 99 métert, az utolsó méteren PEDIG igazán félelmetesek, akkor vagy beviszik a tust, vagy nem.
Esetükben hiánycikk a klasszikus pengevezetés. Reggeltől estig gyakorolnak, és ezt a jelek szerint hatásosan teszik, mert a legutóbbi budapesti vb-n egyéniben és csapatban is legyőztek bennünket.
Előbbit sajnálhatja a MTK-kiválóság Szatmári András, aki a döntőben 9-6-os előnye után 15-12-re kikapott Oh Szang Uktól. Pedig ha nyer, kétszeres világbajnokként most mennyire respektálnák Tokióban.
– Emlékszem, a 2017-es lipcsei egyéni vb-fináléban sziporkázott, 15-11-re vert egy másik koreait, Gu Bon Gilt.
A Maestro még pástra is lép Szatyi becenevű Szatmári ellen ellen az edzéseken, és mindig arra inti, hogy a mai oly divatos lökdösődős verekedős kardpárbajok helyett a maga játékos, technikás stílusát erőltesse rá a riválisaira, az ugyanis nyerő.
– Sok múlik a zsűriken, elvégre egy-egy akciót lehet így is látni, meg úgy is – tette hozzá Pézsa. – Azzal senki sem vitázhat, hogy az egyéni versenyben Szatmári és a múltban két olimpiát nyert Szilágyi Ákos egy jó napot kifogva nagyon messzire juthat.