Tudni akarja, melyik szabadtéri mozgásforma a leghatékonyabb? Mutatjuk.
Forrás: Shutterstock
Nyáron kinek van kedve edzőteremben izzadni vagy hajnalban felkelni, hogy még elviselhető hőmérsékletben tudjon egy jót futni. Sportolni viszont fontos. Érdemes hát nyári mozgásformákat választani, hiszen ezek szinte ugyanolyan jól kondiban tartanak.
A felsorolt sportágakat átlagos testsúly mellett (kb. 70 kg) egy órán át végezve nagyjából ennyi kalóriát lehet elégetni.
Nyáron evidens ez a mozgásforma, amely ráadásul időskorban, vagy túlsúllyal is végezhető. Emellett alkalmas gerinc- vagy ízületi bántalmakban szenvedőknek, de akár rehabilitációs célból is. Az úszásnemeket váltogatva még tovább növelhető a hatékonyság.
A strandolás is éget kalóriát, igaz, megközelítőleg sem annyit, mint a rendes úszás. De ha mondjuk frizbizéssel vagy labdapasszolgatással turbózzuk fel a pancsolást, az természetesen sokkal komolyabb edzésnek számít.
Leegyszerűsítve: aerobik a vízben. Mivel a felhajtóerő miatt ebben a közegben könnyebben bemutathatóak a gyakorlatok, így kevésbé megerőltető. Általában medencében végzik, de akár nyílt vízben is meg lehet próbálni ezt az ízületkímélő mozgásformát.
Strandon vagy tengerparton közkedvelt kikapcsolódási mód, és mindig gyorsan összeáll hozzá egy-egy csapat. Persze a megadott kalóriaszám csak abban az esetben érvényes, ha valaki nemcsak ácsorog a pályán, hanem kiveszi a részét a sáncolásból, leütésből stb.
Természetesen nem a versenyszerű lapátolásra gondolunk, hanem a hobbiszinten űzöttre. Lehet csónakot bérelni, vagy vízitúrához csatlakozni. A raftingot, azaz a vadvízi evezést inkább azoknak ajánljuk, akik már egy kis rutint szereztek a könnyebb válfajokban.
Amatőrként persze kétszer ennyi kalóriát is elégethet, aki egy órán át folyamatosan esik-kel, és minden erejét megfeszítve próbál talpon maradni a deszkán. Aki már gyakorlott, annak csak irányba kell állni, és megtartani az egyensúlyát.
Megkülönböztetünk drótkötélpályás és motorcsónak vontatta változatot, és mindkettő alaposan megmozgatja az embert. Az utóbbi esetében azonban váratlan, hirtelen irányváltoztatásokra is készülni kell, és a felkavart hullámok miatt egyértelműen ez a nehezebb.
Aki próbálta, tudja, messze nem olyan könnyű, mint amilyennek első ránézésre tűnik. Bizony, félóra elteltével már lassul az ember, és egyre több visszaütést lekésik. Akkor a legélvezetesebb, ha nagyjából azonos tudásszintű játékosok állnak egymással szemben.
Ha normál tempóban teker valaki egy órán át, az felér egy edzőtermi edzéssel. Persze idővel a sebességet és a távot is lehet növelni, de mindig elérhető célokat kell kitűzni. Terepen nyilván nehezebb a tekerés, az többet kivesz a szervezetből.
Remek alakformáló, formás vádlit, combot és popsit eredményez. Természetesen sokkal hatékonyabb az enyhe emelkedőn haladás, mint ha csak lejtőn száguld lefelé az ember. Segíti a mozgáskoordináció összehangolását, így gyerekeknek is ajánlott.