Sport

Kislányok az olimpiai dobogón: a nézettség miatt van rájuk szükség?

Bors

Létrehozva: 2021.07.27.

A legfiatalabb tokiói olimpikon a 12 éves szír pingpongos lány, Hend Zaza, de a legtöbb hasonló korú gyerek gördeszkás: két kortársa osztozott a dobogó első két fokán. Mögöttes szándék vezérli a NOB-ot?

Kislányok az olimpiai dobogón: a nézettség miatt van rájuk szükség?

Forrás: AFP

A „női” gördeszkások utcai számának győztese és másodikja is még csak 13 éves az olimpián: a brazil Rayssa Leal gratulált a japán Nisija Momidzsinak.

A bronzérmes, szintén hazai Nakajama Funa a maga 16 éves korával már rutinos róka hozzájuk képest.

Az ötkarikás programban újonc sportágból hátra van még a park szakág, ahol épített rámpák is használhatók a trükköknél. Ebben az esélyesek közé sorolják a brit Sky Brownt is. A világranglistán harmadik, japán anyától született kislány két hete ünnepelte a 13. születésnapját.

– Célom, hogy feszegessem a határokat, és ezzel főleg a lányokat motiváljam – mondta Sky, aki nem csak nagy sikereken van túl – két éve vb-bronzérmes volt, idén X-Games győztes –, de bő egy éve akkorát bukott, hogy kar- és kéztörései, tüdősérülése mellett majdnem belehalt életveszélyes koponyatörésébe.

Hogy a rendkívül veszélyes sportágban miért küzdhetnek kisgyerekek ilyen óriási tétért? Az olimpián nincs korhatár, erről a sportági szövetségek döntenek. Tornában például nemrég emelték 16 évre az alsó korhatárt, a jellemzően kínai kislányok áradata miatt. Gördeszkában azonban nincs ilyen – ami kapóra jöhetett a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak. A felmérések szerint az úgynevezett Z-generáció tagjait (a 2000 és 2010 között születetteket) nem érdekli az olimpia. Bezzeg az influenszer-kortársaik!

Az ő bevonzásukat, a közösségi oldalakon való terjedést remélik a Tokióban berobbant gyereksztároktól.

Sky Brown például igazi sztár, csak az Instagramon majd' 900 ezres rajongótábort gyűjtött, alig 13 éves létére.

1936 óta él a korrekord

A gördeszkás lánykák dobogósainak átlagéletkora (14 év és 191 nap) minden idők legalacsonyabbja az olimpiák történetében. A korrekorder viszont továbbra is az 1936-ban (Berlinben) győztes amerikai Marjorie Gestring, aki Nisija Momidzsinál két hónappal fiatalabban nyert műugrásban.

Egy 12 éves kisfiú 1900-ban, Párizsban nyert ugyan egy evezős egység kormányosaként, de a hiányos feljegyzések miatt még a nevét sem ismerhetjük.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek