<p>Kétéves kitiltással és a FIFA-pénzbüntetés behajtásával szankcionálja a magyar fociszövetség az Anglia elleni hazai vb-selejtező focimeccs rendbontó szurkolóit. A sportjogász szerint jogos az MLSZ kárigénye. </p>
Habár már több rendbontó szurkolót sikerült beazonosítani, a rendőrségi eljárás még zajlik, így pontos számot nem tudni, hányan követtek el szabálysértést az Anglia elleni budapesti, szeptemberi vb-selejtezőn (0-4).
Egy azonban biztos, a poharakkal dobálózó, diszkriminatív, rasszista módon viselkedő elkövetőkre példás büntetést mér a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ): kétéves eltiltást kapnak futballrendezvények látogatásától, ráadásul polgári per indul ellenük.
Utóbbi lényege, hogy a szervezet a rá kirótt 200 ezer svájci frankos (67 millió Ft) FIFA-büntetést behajtja rajtuk. Minden bizonnyal a renitenseknek a cselekedetük súlya alapján kell majd fizetniük, ami akár fejenként az 1-2 millió forintot is elérheti.
Mivel a diszkrimináció és rasszizmus viselkedésformái Magyarországon nagyon szűk mezsgyén büntethetőek, a garázdaság szabálysértése állhat fenn a randalírozókkal szemben
– árulta el a Borsnak dr. Borbély Zoltán ügyvéd, sportjogász.
– Az nem is kérdés, hogy az MLSZ-nek kárt okoztak a rendbontók, ezért a szövetség regressz igényének, azaz az okozott kár visszakövetelésének abszolút van jogalapja. A szövetség még így is méltányosan jár el, hiszen a zárt kapus büntetés miatt a kára inkább milliárdos nagyságrendű a kiesett bevétel miatt, ám ezt nem is próbálja meg behajtani. A polgári perben megállapított összeget kötelesek kifizetni az elkövetők, hiszen az akár a fizetésükből is levonható. Az MLSZ lépését üdvözölni tudom, hiszen muszáj megregulázni azokat, akik több tízezer futballszeretőt megfosztanak a szórakozástól a viselkedésükkel. Én egyébként régóta nem értek egyet a kollektív felelősség elvével, azaz, hogy egy kisebbség bűne miatt mindenkit büntetnek, ezen a jogszabályon valahogy finomítani kellene.