Sokan NB I-es futballkapusként emlékezhetnek rá, de Rott Ferenc ma az egyik legjobb német női kézilabdaklub első embere. A hétfő esti (20.45, tv: M4 Sport) magyar-német vb-meccsen mindkét oldalon lesz játékosa. Megkérdeztük az esélyekről és a 2009 óta írt sikersztorijáról.
Forrás: Instagram
Magyar Kupát és bajnoki ezüstöt nyert a Honvéddal, védett a Veszprém, a Haladás és a BVSC focicsapataiban is. 1999-től Németországban folytatta kapusként majd edzőként, dolgozott Bruno Labbadia és a világbajnok Guido Buchwald mellett is. Hogyan lett Rott Ferenc mégis a német női kézilabda Bundesligában szereplő TuS Metzingen ügyvezetője?
– Már kis híján a Darmstadt edzője lettem, mégsem jött össze, a feleségem (a Vasas korábbi BEK-döntős, válogatott kézise, Rottné Tóth Edina – a szerző) pedig felkérést kapott a metzingeni klubtól. Addig oda költöztünk, ahová én igazoltam, de ekkor váltottunk. Egy hónap múlva az elődöm, egy bankár sikkasztás miatt távozni kényszerült, és felkértek segíteni. Ennek már 12,5 éve, azóta a másodosztály kiesőjelöltjéből az élvonal harmadik ereje lettünk, tisztán önerőből – mondta a Borsnak az 51 éves sportvezető, akit a világbajnokság helyszínén értünk utol.
A Metzingen hat játékosa szerepel a spanyolországi tornán, közülük Albek Anna a magyar válogatott tagjaként küzd három klubtársa ellen a magyar-német csoportmeccsen.
Figyelem a magyar kézilabdát, láttam a válogatott vb-meccseit is. Támadásban hasonlóan erős a két csapat, de a védekezés alapján a németeket 60-40 százalékban esélyesebbnek látom, még ha szívből szurkolok a magyaroknak is
– mondta Rott.
A sportos házaspár kisebbik lánya, Rebecca egyébként 17 évesen már német U20-as válogatott, sőt a kiemelt tehetségek hatfős elitkeretének tagja. Ez arrafelé a válogatottság előszobája, a német mellett mégis akár a magyar nemzeti csapatban is kiköthet.
– Itt született, minden ide köti, de közben magyar is, imádja az országot, akcentus nélkül beszéli a nyelvet. Bárcsak mindkét felnőtt válogatottba hívnák! Akkor majd ő választ – mondta Rott Ferenc.
Rott Ferenc új pályája elején zseniális húzással fordította a maguk javára, hogy az eleinte lesajnált csapatát a TuS (Torna- és Sportegyesület) rövidítést megfejelve TuSsies-nak csúfolva harangozták be a másodosztály éllovasánál. Ez a német szlengben plázacicát, nőcit jelent. Ma már büszkén viselik.
– Győztünk, és a lányok a rájuk aggatott jelzőre ráerősítve az általam vásárolt pink fejdíszekkel ünnepeltek. Marketingstratégiánk részeként a színeinket is rózsaszín-feketére változtattuk. Mindezt sikerült olyan tartalommal megöltenünk, hogy elvette a kifejezés pejoratív élét – mondta.