Utánpótlás

Balogh Gábor: Egészséges gyerekeket szeretnénk nevelni

Burkovits Ferenc

Létrehozva: 2022.03.03.

Az idén lesz tíz éve, hogy a korábbi nyolcszoros világbajnok, olimpiai ezüstérmes öttusázó, Balogh Gábor lett a Magyar Diáksport Szövetség elnöke, 2017 óta pedig egyben a Nemzeti Diák Hallgatói és Szabadidősport Szövetség elnöke tisztét is ellátja.

20191002 Balatonfüred A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) vetélkedős, játékos programja az Eötvös Loránd Általános Iskola tornatermében Fotó: Pesthy Márton PM Veszprém Megyei Napló

A szebb, boldogabb, egészségesebb élet reményében, az ifjúság mozgáskultúrájáról beszélgettünk, Balogh Gáborral.

- Hogyan látja a diáksport szövetség eddigi munkáját?

- Küzdelmesnek. Ugyanakkor nagyon szép szellemi kihívásnak tartom, hiszen már mutatkoznak bizonyos eredmények. Ám szó sincs elégedettségről, hiszen folyamatosan dolgozunk, remélem, fejlődünk, és még igen sok munka áll előttünk.

- Úgy tudom, jelentős állami támogatást kapnak, bár így sem dúskálnak.

- Tíz éve vagyok elnök, akkor százhatvanhat milliós költségvetéssel vettem át a szövetséget, és szerencsére, a kormány támogatásával, ma már háromszor ennyi pénzből gazdálkodhatunk.

- Ennyi pénzből mit tudnak felmutatni?

- A legtöbb magyarországi iskolával szoros kapcsolatban vagyunk, jelentős szerepünk van abban, hogy a gyerekek számára biztosított legyen a megfelelő mennyiségű és minőségű testmozgás lehetősége. Például sikerült elérnünk, hogy az Európai Diáksport Napja keretében a kontinens országaiban egyszerre mintegy hárommillió gyerek mozog minden évben. Ez a tematikus nap a mi kezdeményezésünk alapján vált az Európai Sporthét legnagyobb eseményévé, amelyre büszkék vagyunk. Emellett rendszeresen szervezünk ún. diáksportfesztiválokat, amelyek igen népszerűek a gyerekek körében.

 

Balogh Gábor Fotó: Nemzeti Sport

- Mit takar a fesztivál szó?

- A hangsúly az élményszerű, közös testmozgáson van, amelyben mindenki egyformán részt vehet, függetlenül attól hogy mennyire ügyes, tehetséges a sportban. Általában egy-másfél órában az iskolai tornatermekben, csarnokokban több mozgásformát is megismerhetnek, kipróbálhatnak a gyerekek, szivacskézilabdát, futsalt, kosárlabdát, pingpongot és még lehetne hosszasan sorolni. A lényeg, hogy minden gyerek lelkesen, eredménykényszer nélkül, a mozgás örömét átélve vegyen részt a fesztiválokon.

- Vevők rá?

- Igen, az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy komoly igény van az ilyen mozgásprogramokra, amelyekben azok a gyerekek is örömmel részt vesznek, akik a hagyományos iskolai versenysport keretében nem jutnának annyi mozgáslehetőséghez.

- Melyek a közeljövő feladatai?

- Van feladat bőven, de hát mi ezért vagyunk. Talán a legfontosabb, hogy az esetleges kudarcélménytől megkíméljük a gyerekeket, átsegítsük őket a buktatókon. Így például a tornaórán ne a padon üldögéljenek, hanem igenis kapcsolódjanak bele az órákba. Elsősorban nem olimpiai bajnokokat akarunk nevelni, hanem egészséges, kiegyensúlyozott fiatalokat, akik úgy nőnek fel, hogy a testmozgás a mindennapjaik része. Ezzel a céllal szeretnénk programjainkat a következő években valamennyi magyarországi iskolába és minden magyar gyerekhez eljuttatni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek