SZEMTANÚ

30 év után derült ki: életet mentett a Szeles Mónika elleni merénylet fotója

MM

Létrehozva: 2023.04.30.

Három évtizede rázta meg a világot a tenisztörténelem legborzalmasabb eseménye, a Szeles Mónika elleni merénylet. A támadás képei máig az emberek retinájába égtek. A fotós sokat köszönhet az értük kapott vagyonnak.

Harminc évvel ezelőtt, 1993. április 30-án szúrta hátba egy német férfi Szeles Mónikát a hamburgi női tenisztorna negyeddöntőjében. A riválisárt, Steffi Grafért fanatikusan rajongó Günter Parche egy térfélcserénél támadt rá hátulról egy 22 centis konyhakéssel. Szeles fizikai sérülése kevésbé volt súlyos, ellenben olyan lelki sebet ejtett rajta, hogy az akkori világelső a trauma hatására bulímiás és depressziós lett, több mint két évig nem játszott. Nem csak Németországba nem tért vissza többé, de (egyetlen Grand Slam-tornagyőzelmet leszámítva) a tenisz csúcsára sem: a későbbiekben már sohasem volt a régi.

Ez a legismertebb Baering-fotó a Szeles Mónika elleni támadásról
Ez a legismertebb Baering-fotó a Szeles Mónika elleni támadásról    Fotó: AFP

A döbbenetes jelenetről annak idején Thorsten Baering német sportfotós készített képeket, amelyek bejárták a világsajtót. Szerencséje volt, mert az addigra már eldőlt teniszmeccsről már hazaindult volna, csak a jó fényviszonyok láttán döntött úgy, hogy marad még kattintani pár felvételt Szelesről.

– Vele szemben ültem, és egyszer csak felfedeztem mögötte valamit. Miután a fényképezőgépen keresztül néztem, csak egy kis kivágást láttam. Ezért első pillantásra fel sem fogtam teljesen, mi történik – emlékezett vissza most Baering.

– Csak akkor hagytam abba a kattintgatást, amikor Szelest már javában ápolták az orvosok. Aztán a laborba siettem, hogy előhívjam a filmeket. Több mint egy óra múltán láttam csak, hogy sikerült lefotóznom azt a pillanatot is, amikor leszúrta őt az elkövető. (...) Sosem felejtem el, ahogy a torkomban dobogott a szívem akkor a laborban. 

Azt kérdegettem magamban, hogy tettestárs vagyok-e: ordítanom kellett volna-e, hogy figyelmeztessem Szelest? 

Persze ma már tudom, hogy semmin sem tudtam volna változtatni, minden olyan gyorsan történt, és annyira nem számított erre senki – mondta a hamburgi sportfotós.

Baering egyedüliként dolgozott Szeles és Magdalena Malejeva mérkőzésén, így csak neki voltak képei a merényletről.

– Mindenki ezeket akarta tőlem. Sosem gondoltam volna, hogy fotókkal ennyit lehet keresni. Inkább nem árulom el, mennyit kaptam értük, de a pénz megmentette az életemet. Több mint egy évvel később diagnosztizáltak hererákkal, és majdnem egy évig feküdtem kórházban. Addig nem volt megtakarításom, de a Szeles-fotóknak hála nem kellett aggódnom az anyagiak miatt. Az értük kapott összegek határozottan hozzájárultak a felépülésemhez – árulta el a fotós.

Tavaly halt meg a tettes

Szeles Mónika merénylőjéről utóbb kiderült: a konyhakéssel támadó "félnótás", az akkor 38 éves Günter Parche nem a magyar származású jugoszláviai-amerikai klasszis életére tört. Az volt a célja, hogy Szeles pár hétig ne teniszezhessen, és betegesen imádott kedvence, Steffi Graf vissza tudja őt előzni a világranglista élén. A zavart elméjű munkanélküli keletnémet asztalost végül hat hónapnyi vizsgálati fogság után, két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Parche tavaly augusztusban, több sztrók után, 68 évesen egy idősek otthonában halt meg.

 

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek