Idén hetven éve, hogy 1953. május 29-én új-zélandi Sir Edmund Hillary és egy nepáli serpa, hegyi vezető Tenzing Norgay első emberként lépett a "világ tetejére", a Mount Everest hegycsúcsára. Összesen 4000 sikeres csúcstámadás mellett azonban több száz haláleset is történt.
A Mount Everest 8848 méteres magasságával a világ legmagasabb hegysége, nem véletlenül tartozik a hegymászók legnagyobb kihívásának. A "világ tetején" rendkívüliek a körülmények: a ritka levegő oxigéntartalma a megszokottnak csak 30 százaléka, télen mínusz 50 Celsius-fok alá is csökken a hőmérséklet, óránként 200 km-es szélvihar tombol és hatalmas mennyiségű hó esik.
Először 1953. május 29-én Edmund Hillary és a nepáli serpa, Tenzing Norgay ért fel a csúcsra. Az új-zélandi hegymászót később lovaggá ütötték és tiszteletbeli napáli állampolgár lett, derült ki a Hír TV Radar című műsorából.
Mára már több mint négyezer sikeres csúcstámadás történt, azonban a pusztító körülmények rengeteg halálos áldozattal is jártak: összesen mintegy 320-an, csak ebben a szezonban 11-en haltak meg a Csomolungmán. Suhajda Szilárd, aki első magyar hegymászóként "tisztán", azaz oxigénpalack és teherhordók nélkül akarta elérni a világ legmagasabb pontját, de tragikus módon nem tudott felérni a csúcsra, a műholdas nyomkövetője 8795 méteres magasságban jelzett utoljára, a keresőcsapat pedig nem tudta megtalálni.
Idén a Mount Everesten két rekordot is döntöttek, egy nepáli exkatona, Hari Budha Magar duplán amputált lábakkal ért fel a világ tetejére, Kemi Rita pedig 28. alkalommal mászta meg a hegységet. Első sikeres expedíciója 1994-ben, azóta néhány évet leszámítva minden egyes esztendőben egyszer feljut a 8848 méteres csúcsig.