Halálzóna

Megszólalt a szakértő Suhajda Szilárd tragédiájáról: ez történik a szervezettel 8000 méter felett

K.B.

Létrehozva: 2023.05.31.

A szakértő szerint ebben a magasságban bármilyen eredmény maga a csoda.

Dr. Farkas Kitti aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos volt a vendége a TV2 Mokka adásának, aki eddig nem ismert részletekkel bővítette Suhajda Szilárd hegymászásával és tragédiájával kapcsolatos tudnivalókat. Tőle megtudtuk, hogy a 8000 méteres magasságban a levegő oxigéntartalma már csak az egyharmada az átlagosnak. Ezért nevezik az e feletti magasságot halálzónának.

dr farkas kitti
Dr. Farkas Kitti megrázó részleteket árult el a hegymászásról  Fotó: TV2

A világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása már igazi kihívást jelenthetett oxigénpalack nélkül, és már az is kivételes teljesítmény, hogy ha erre képes valaki palack és segítség nélkül.

8000 méternél, hogy valaki ezt oxigénpalack nélkül csinálja meg, az maga a csoda

– árulta le a szakértő az interjú során. Dr. Farkas Kitti hozzátette: az oxigénhiány kezdetben a másnaposság tüneteihez hasonló állapottal jár: fejfájás, émelygés, gyengeség jelentkezik, később pedig súlyosbodhat a helyzet és ekkor lép fel a koordinációs zavar, tudatzavar, sőt, akár el is veszítheti az ember az eszméletét. Legrosszabb esetben pedig kómába is eshet.

Ahogy emelkedik tengerszint felett a magasság, úgy ritkul a levegő és lesz alacsonyabb nyomású. Ezt próbálja kompenzálni a test, és megemeli a szívritmusunkat, megemeli a légzésszámunkat, tágítja az ereket. Viszont ezeknek a kompenzációs folyamatoknak van egy határa

– mondta el a szakértő. Dr. Farkas Kitti elárulta azt is, hogy van egy adott szint, ameddig ki tudják tolni az emberek a teljesítőképességüket – ezért van szükség az akklimatizációhoz –, azonban ezt nem lehet a végtelenségig megtenni.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek