Számos magyar labdarúgó focizott a vasárnap elhunyt Franz Beckenbauer, a Császár ellen. Ők emlékeztek vissza az elhunyt kiválóságra.
Vasárnap 78 éves korában elhunyt Franz Beckenbauer, a világ labdarúgásának professzora, a német futball Császára. Játékosként és szövetségi kapitányként is világbajnoki címet nyert, sportvezetőként pedig ő volt a főnök a 2006-os, németországi világbajnokságon. Az utóbbi években súlyos betegségeben szenvedett, megviselte fia 2015-ös halála, s az ellene felhozott korrupciós vádak sem voltak jó hatással az egészségére.
A Császárra emlékezve a Bors Online főleg olyan magyar legendákat szólaltatott meg, akik játszottak ellene.
Fazekas László négy alkalommal is farkasszemet nézett vele.
A sportág professzora volt
– mondta a 92-szeres válogatott csatár. – Amiként jobb külsővel lőtt, passzolt, az utánozhatatlan, amit pedig játékosként tudott, azt később átültette kapitányi ténykedésébe. A valóban nagy hármas – Pelé, Diego Maradona és ő – nincs többé, ez szomorúság számomra.
Szentmihályi Antal, az Újpesti Dózsa korábbi válogatott kapusa az 1974. októberi, Münchenben játszott, 3-0-s lila-fehér vereséggel végződött BEK-találkozóról szólt:
– Bevallom, hibáztam ellenük, amikor egy labdát röviden ütöttem jobbra, és éles szögből a hálómba találtak – így Szentmihályi. – A meccs után az öltözőbe menet közben elbeszélgettem Beckenbauerrel, és azt a fényképet, ami akkor kettőnkről készült, máig őrzöm. Játékosként, magánemberként úriembernek ismertem meg.
Harsányi László szintén szerepelt az emlegetett BEK-meccsen.
Ha akkoriban már nálunk szerepelt volna Törőcsik András és Fekete László, megszorongattuk volna a bajorokat
– vélte Harsányi. – Beckenbauer zseniálisan irányított, ezt később is tapasztaltam, amikor az észak-amerikai profi bajnokságban futballoztam. Beckenbauer búcsúmeccsén – ő az ellenfél együttesében játszott –, csak úgy mellékesen megkért, engedjem meg, hogy Pelé is gólt lőhessen. A kedvéért megtettem. A később megsemmisült World Trade Center dísztermében valamennyi résztvevőt meghívtak a bankettre, és Beckenbauer átadott nekem egy futball-labdát, benne 500 dollárral. Az elhunyt klasszis miatt váltam Bayern München-drukkerré.
A korábbi újpesti szélső, Tóth András maga is futballozott a Császár ellen.
– Sose volt agresszív ember, játékosként maga a Bayern München, művészi módon értett a sportághoz, hihetetlenül tiszteltük őt a 3-0 alkalmával, majd az 1-1-es, Népstadionban játszott összecsapáson is – nyilatkozta Tóth.
A volt Honvéd-klasszis Garaba Imre az 1985. januárjában Hamburgban, az NSZK ellen 1-0-ra győztes magyar válogatott alapemberének számított.
Meglehet, a szövetségi kapitány Beckenbauer presztízsének nem tett jót a fiaskó. Amikor rá gondolok, rendre egy hangversenyzenekar képe elevenedik meg. Ő volt a karmester, a többiek azt adták elő, amit ő kigondolt.