Egy szó sem érheti a ház elejét. Férfi kardvívóink egy-egy arany- és ezüstéremmel zártak a georgiai világkupaversenyen, mégsem teljesen elégedett Decsi András vezetőedző.
Az egyéniben Szilágyi Áron a rá jellemző tájfunvívással tizedik Világkupa-sikerét söpörte be, míg válogatottunk a döntőben 45-44-re kikapott az örök rivális Koreai Köztársaságtól. Akik látták utóbbi csörték akcióit, tanúsítják: nem kímélte a mieinket az olasz zsűrielnök. Ezt persze nem hagyta szó nélkül Decsi András az olimpiai kvalifikáló Világkupa-viadalon.
- Nemcsak a finálé záró asszójában 44-41-s vezetésünknél az Árontól elvett három tus miatt hangoztattam kritikámat, de menet közben is szót emeltem, ugyanis az olasz úr nem feltétlenül helyes döntéseket hozott...
– nyilatkozta a Borsnak a szakvezető, amire felvetettük: nem félő, hogy emiatt a párizsi olimpián hátrányt szenvednek kardvívóink?
- Nem tartok ettől – reagált Decsi. - Az efféle, nem személyeskedő hangnemű, szigorúan szakmai természetű viták mindennaposak. Jobb, ha a válogatottak szakvezetői is elmondják a véleményüket, elvégre mi csináljuk a vívást, és nem az oldalbírók, zsűrielnökök.
Decsi hozzátette, immár hetek óta téma a válogatottnál, vajon miként lehetne csökkenteni a bírói hibák, a részrehajló ítéletek számát?
- Magyar kardvívó körökben felvetődött, hogy bevezethetnék a mesterséges intelligenciát a vívósport bíráskodási rendszerébe. Ha ez megoldható, a gépzsűri és a gyakran tévedő zsűrielnökök is kiválthatók lennének.
A tréner emlékeztetett rá, csaknem száz százalékig bizonyos, hogy válogatottunk indulhat Párizsban, így három egyéni indulónk is rajtjoghoz jut az olimpián, tudniillik a kvalifikációs pontversenyben kiválóan állunk. Hátra van még öt nemzetközi verseny, de a kvótáink már bizonyosan zsebben vannak.