Világszerte keltett óriási felháborodást, hogy a 2024-es olimpián egy biológiailag férfinak számító bokszoló indulhat a női mezőnyben. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) védelmébe vette az algériai sportolót.
Igazságtalan, egyenlőtlen, sportszerűtlen... Ezeket a jelzőket már most fel lehet előre sorolni a még csak szombaton megrendezésre kerülő olimpiai női ökölvívómeccs kapcsán, ahol Hámori Lucának is meg kell mérkőznie az algériai Imane Heliffel, aki egy interszexuálisnak számító sportoló, és úgy bokszol a nők között, hogy közben jóval magasabb a tesztoszteronszintje a többi női versenytársnál, van Y kromoszómája, ráadásul a csontozata és az izomzata is egy férfiénak felel meg - számol be a Ripost.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy interszexuális sportoló jóval erősebb egy biológiailag nő versenytársánál.
Vagyis a szombati olimpiai bokszmeccs semmiképpen sem lesz sportszerű. Mint ahogy nem volt az a csütörtöki mérkőzés sem, ahol Imane Halif ellenfele egy olasz nő volt, aki 46 másodperc után feladta a mérkőzést, nehogy agyonverje a jóval erősebb izomzatú algériai. Angela Carini már a mérkőzés legelején kapott két olyan ütést, hogy az elsőtől kicsatolódott a fejvédője szíja, majd a menet újraindulása után 1-2 másodperccel kapott egy akkorát az arcába, hogy inkább feladta az olimpiai aranyról szóló álmait és kivonult a ringből. A meccs után Carini úgy fogalmazott: a testi épsége megőrzése végett döntött a feladás mellett, majd hozzátette, életében nem kapott ekkora ütéseket.
Az észak-afrikait tavaly a nemzetközi sportági szövetség kizárta a világbajnokságról, mert túl magas volt a tesztoszteronszintje és Umar Kremljov, a nemzetközi sportági szövetség elnöke azt mondta róla, hogy XY kromoszómája van.
Szombaton tehát ilyen körülmények között kell a ringbe szállnia Hámori Lucának, aki már nyilatkozott következő ellenfeléről:
Személyesen nem ismerem, nem is edzettünk még együtt. Kinézetre, alkatra nagyon fiús, de azt gondolom, hogy ha valaki a földön megengedte neki, hogy itt lehessen, akkor valahogy be lett bizonyítva, hogy ő lány. Engem ez nem fog érdekelni, így még nagyobb lenne a győzelem. Mindent meg fogok tenni érte, ugyanis már az érem lesz a cél, amiért idejöttem.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csütörtökön este közleményben védte meg azt a párizsi női boksztornán szereplő két sportolót, akiknek indulása hatalmas felháborodást váltott ki világszerte, mivel a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) tavaly kizárta őket a világbajnokságról a túl magas tesztoszteronszintjük miatt.
A 66 kilogrammos negyeddöntőben szombaton éppen Hámori Luca ellen ringbe lépő algériai Imane Kelifről, illetve a kétszeres világbajnok tajvani Lin Jü-tingről tavaly az IBA elnöke, Umar Kremljov azt nyilatkozta, hogy a vizsgálatok szerint XY kromoszómáik vannak. Ugyanakkor a NOB most azt közölte, hogy a két versenyzőt tavaly agresszió érte az IBA részéről és kizárásuk önkényes volt.
A Magyar Olimpiai Bizottság közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban:
A Magyar Olimpiai Bizottság minden körülmények között a magyar olimpikonok oldalán áll és a női ökölvívók 66 kilogrammos súlycsoportjának versenye kapcsán is mindent megtesz a magyar sportolók védelmében, érdekeik érvényesítéséért. Ezért a MOB folyamatosan vizsgálja, hogy a hatályos szabályok alapján milyen eszközökkel tud élni Hámori Luca tisztességes versenyhez fűződő jogainak védelmében.
A MOB határozott álláspontja: a női esélyegyenlőség nem merülhet ki abban, hogy az olimpián egyenlő arányban indulnak nők és férfiak. A női esélyegyenlőség alapvető követelménye, hogy a női mezőnyben kizárólag női biológiai adottságokkal rendelkező, azaz biológiáig minden kétséget kizáróan nőnek minősülő versenyzők indulhassanak. Ellenkező esetben alapvetően sérül a női versenyzők esélyegyenlőséghez és tisztességes versenyhez való joga.
Amennyiben az ökölvívó sportág olimpiai részvételi szabályai ezt nem biztosítják maradéktalanul, úgy felül kell vizsgálni a szabályozást és szükség esetén módosítani is kell. Egyértelműen olyan szabályokra van szükség, amelyek biztosítják, hogy a női mezőnyben kizárólag nők indulhassanak.
A MOB elnöke haladéktalan egyeztetést kezdeményezett a NOB sportigazgatójával a helyzet tisztázása érdekében. Ugyancsak egyeztetünk az Olasz Olimpiai Bizottság vezetőségével, és más, a sportágban érintett nemzeti olimpiai bizottságokkal. Nemzeti olimpiai bizottságként tiszteletben tartjuk a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabályait, ugyanakkor kiállunk a női sportolók esélyegyenlősége és a tisztességes verseny mellett.
A fejleményekről folyamatosan tájékoztatjuk a magyar szurkolókat és a magyar olimpiai családot.