Agyonverik a világbajnokságra nem valókat a nagyhatalmak.
Kemény kritikák kereszttüzébe került a Dániában, Norvégiában és Horvátországban lassan egy hete tartó 29. férfi kézilabda-világbajnokság. Pedig sokak szerint még el sem kezdődött igazán.
A norvég férfi kézilabda-válogatott a brazilok ellen elszenvedett váratlan vereség után javított és 33-17-re nyert az Egyesült Államok ellen. A Nettavisen című újság szerint ez egy tipikusan rossz meccs volt, az ellenfél pedig egy nagyon gyenge amerikai csapat, amely csak azért lehet itt a vb-n, hogy az IHF segítse a 2028-as nyári olimpia rendező országának férfi kézilabda-válogatottját – olvasható az Origo cikkében. A gyenge, amatőr játékosok elleni találkozó beleillett a vb teljesen érdektelen meccseinek a sorába, köztük a Guinea–Magyarország (18-35) mérkőzéssel is, ami csak nekünk volt érdekes, másnak aligha. A norvégok a mérkőzés után ismét feszegetni kezdték, hogy az IHF 2021-es döntése, amely szerint a vb létszámát 32-re emelik, totálisan elhibázott lépés volt. Most leginkább a norvégok kezdtek el dühöngeni és őrjöngeni, mert szerintük az USA, Kuvait, Guinea, Algéria, Kuba vagy Bahrein csapata olyan, amelynek semmi keresnivalója nem lenne itt.
Méltatlan a sportághoz az, ami ezen a világbajnokságon történik.
Elvileg ez lenne ennek a sportágnak a nagy ünnepe. Helyette sorozatban jönnek azok a mérkőzések, amelyeken a különbség 15-20 gólnál nagyobb lesz. Kit érdekelnek ezek a meccsek? Ki fogja ezeket megnézni? Mit keres itt Afrika ötödik helyezettje, miközben Európában már most van 4-5 olyan csapat, amely nem lehet itt, mert kiesett a selejtezőn – mondta Frode Scheie, volt válogatott kapus.
Kínos ez az egész vb és valljuk meg, hogy nézhetetlen is.
A 2025-ös férfi kézilabda-világbajnokság majd akkor kezdődik el, amikor a csoport utolsó helyezettjei elmennek az Elnök Kupára és kialakul a legjobb 24 mezőnye. Mi értelme a csoportkörnek? Mennyiben fog fejlődni a kuvaiti kézilabda, ha az ország csapatát ezen a vb-n agyonverik? – tette fel a költői kérdést Frank Löke, korábbi válogatott játékos.
Dánia–Algéria 47-22 (25 gól)
Dánia–Olaszország 39-20 (19 gól)
Franciaország–Katar 37-19 (18 gól)
Franciaország–Kuvait 43-19 (24 gól)
Hollandia–Guinea 40-23 (17 gól)
Magyarország–Guinea 35-18 (17 gól)
Norvégia–USA 33-17 (16 gól)
Svédország–Japán 39-21 (18 gól)
Spanyolország–Japán 39-20 (19 gól)
Szlovénia–Kuba 41-19 (22 gól)
Izland–Kuba 40-19 (21 gól)
Horvátország–Argentína 33-18 (15 gól)
Ezek az összecsapások szinte teljesen érdektelenek voltak, szakmailag sem tettek semmit hozzá a sportág fejlődéséhez. Ezt mondják a svédek is, akik szerint ennek a világbajnokságnak az első hete teljesen érdektelen volt. A világbajnokság eddigi 36 mérkőzéséből 23-at európai csapat és nem európai csapat vívott egymás ellen. Ebből 22-t az európai csapat nyert meg átlagosan 14 gólos különbséggel. Norvégia veresége a brazilok ellen volt az egyetlen kivétel.
Az egyetlen nem európai csapat, amely éremért küzdhet, Egyiptom. Katar 2015-ben megvásárolt csapattal lett vb-ezüstérmes, de ebben belejátszott, hogy a vb-t is Katar rendezte. Azóta a sportág az arab országban borzalmasan visszaesett. Tunézia 20 évvel ezelőtt vb negyedik volt, meg lehet nézni, most hol tartanak. Dél-Korea még a legjobb nyolc között volt az 1997-es vb-n, most a mezőny egyik leggyengébb tagja. Miközben Európa egyre erősebb lesz, a világ többi részén a sportág folyamatosan elsorvad.
A magyar válogatott vasárnap (20:30, tv: M4 Sport) Hollandia ellen játssza az utolsó csoportmeccsét, ami nem csak az első helyről dönt, de meghatározhatja a csapat további sorsát a tornán. Az esélyekről Ancsin Gábor, Mikler Roland és Ligetvári Patrik nyilatkozott a Magyar Nemzetnek:
Hirdetés: A csapatsportok világversenyei rendszerint megmozgatják a fogadók fantáziáját. Így van ez a férfi kézilabda világbajnokság esetében is. Ráadásul a mezőnyben ott van a magyar válogatott is. A vb Dánia, Norvégia és Horvátország társrendezésében zajlik. A világbajnokságok történetében ez a 29. A kérdés az, hogy a rendhagyó világversenyen melyik válogatott szerzi meg a vb-trófeát. Fogadási részletek itt!