A húsvét és a Királyok királya című animációs film hazai premierje is apropót szolgáltatott számunkra, hogy listára gyűjtsük kedvenc vallási témájú filmjeinket. A bibliai történeteket legemlékezetesebb mozgóképes darabjai mindig hatalmas sikert arattak.
A húsvét, mint vallási téma számos alkotót ihletett már meg világszerte. A bibliai történetek szinte minden alkalommal világsikert arattak, jelen pillanatban a Királyok királya című animációs film halmoz sikert sikerre a világ minden táján.
Amióta létezik mozgókép, a filmesek természetesen a világ leghíresebb könyvét, a Bibliát is alapanyagnak tekintik. A keresztény filmek első igazi aranykora azonban csak az ötvenes években következett el, amikor a színes, szélesvásznú, történelmi szuperprodukciók sorába, a „szandálos-kardos” filmek közé kiválóan illeszkedtek a Szentírás történetei is. Ennek a korszaknak egyik legnagyszabásúbb filmje volt a Tízparancsolat, ami lényegében egy Mózesról szóló életrajzi mozi, a főszerepben a kor legnagyobb sztárjával, Charlton Hestonnal.
Szintén a már említett hollywoodi korszak kiemelkedő alkotása a Barabás, a címszerepben a mindig ellenálhatatlan karizmájú Anthony Quinn. A tömeg kérésére Krisztus helyett szabadon bocsátott bűnöző a Bibliában csak egy epizódszereplő, de ebben a filmben megismerhetjük a teljes sorsát, és az ő szemén keresztül a korszak bibliai eseményeit is. Sőt, a gladiátoros történetszál révén akár Ridley Scott és Russell Crowe nagysikerű filmjének elődjét is láthatjuk benne.
Listánkon akár a Tízparancsolat párjának is tekinthető az Egyiptom hercege, hiszen ebben is Mózes bibliai élettörténete elevenedik meg, csak épp teljesen más formában. Méghozzá igazi családi rajzfilmként, a legkisebbek számára is élvezhető módon, dalbetétekkel és humorban sem szűkölködve. A kilencvenes években jött divatba, hogy világsztárok kölcsönzik a hangjukat a Disney illetve Pixar animációkhoz Mózes szerepében a tragikusan elhunyt Val Kilmert hallhattuk, de mellette a veszedelmes viszonyba keveredő Michelle Pfeiffer és a kortalan Sandra Bullock is színesítette az orgánumával a gyönyörű animációt és akkor még nem beszéltünk a néhai Whitney Houston és Mariah Carey betétdaláról.
Mel Gibson híres-hírhedt filmjében Jézus Krisztus életének utolsó tizenkét órája elevenedik meg, rendkívül részletesen, sőt a lehető leginkább naturalisztikus módon ábrázolva a Bibliában olvasható eseménysort. Ez pedig nemcsak abban mutatkozott meg, hogy a színészek korhű módon, óhéber és arámi nyelven adták elő a szent szövegeket, de Jézus fizikai szenvedésének kínzóan aprólékos bemutatásában is. Hatalmas siker lett a film, nem beszélve a Jézus alakító Jim Caviezelről, aki nem csak hiteles volt a szerepben, de az egyik legszívdöglesztőbb színész, aki valaha Isten fiát alakította a vásznon.
Hollywood történetében meglepően sokszor előforduló jelenség az, hogy két nagy stúdió szinte egyszerre áll elő hasonló témájú filmmel. 2014-ben az Ószövetség köré épült két szuperprodukció is, bár legalább nem ugyanazt a sztorit választották a nagynevű alkotóik a könyvből. Darren Aronofskyt az özönvíz és Noé sztorija ihlette meg, míg Ridley Scott a listánkon már többször felbukkanó Mózes mellett tette le a voksát, az egyiptomi kivonulás eseményeit állítva a filmje középpontjába olyan sztárokkal mint a korábban Krisztust is alakító Christian Bale vagy Sigourney Weaver.
Április 17-től vetítik a hazai mozik a Királyok királya című filmet, amiben két irodalmi klasszikus is életre kel az animáció révén. Az egyik maga a Biblia, ami nem csak szent szöveg a hívők számára, de kultúrtörténeti kincs és irodalmi alkotás is, a másik pedig az angol író Charles Dickens, aki elbeszélőként maga is megjelenik ebben a kicsiket és nagyokat egyaránt megszólító alkotásban.