60 éve mutatták be A világ legszebb története - A Biblia című filmet. A Jézus életét bemutató 260 perces alkotás a maga korában hatalmas bukásnak bizonyult, dacára annak, hogy szó szerint fél Hollywood feltűnt benne.
1965 tavaszán debütált A világ legszebb története - A Biblia című szuperprodukció Amerikában. A Jézus életét bemutató produkciót eredetileg már februárban bemutatták, azonban a 260 perces epikus hosszúság, a folyamatos újravágásoknak köszönhetően a közmegegyezés szerint a húsvéti időszakot jelölték meg bemutatónak a producerek. Az epikus műben szó szerint fél Hollywood feltűnt, de a maratoni forgatás, az a Bosszúállókhoz hasonlóan magas költségvetés miatt bukásra volt ítélve.
Egy 1947-es rádiójáték alapján szerették volna már az ötvenes években elkészíteni a Jézus életéről szóló filmet, ám a produkciót beelőzte a Tízparancsolat és a Ben-Hur, így egész Hollywood árgus szemekkel figyelte, hogy a hatalmas díszleteket, szupersztárokat és speciális trükköket felvonultató vallási témájú szandálos filmek mennyire hasítanak a pénztáraknál. Mindkét említett film hatalmas siker volt, többek között a néhai Charlton Hestonnak, aki Mózes és Ben-Hur szerepében is kiváló alakítást nyújtott, utóbbiért Oscart is kapott. A siker után vérszemet kapott a filmipar és azonnal az egész álomgyár ilyen és ehhez hasonló filmeket akart gyártani. A legendás George Stevens rendező már nagyban dolgozott a forgatókönyvön, sőt mire ezek a filmek meghódították 1956-ban és 1959-ben a mozikat, már 1 millió dollárt elköltöttek csak a fejlesztésre, amiből akkoriban egy filmet le lehetett forgatni. (Összehasonlításként az 1960-as Psycho kevesebb, mint 1 millió dollárból készült a több színésznője szerint is zaklató Alfred Hitchcock rendezésében.)
1961 környékén már úgy tűnt, összeálltak a csillagok, ám jött a hír, hogy a szintén Jézus életét bemutató King of Kings komoly sikert hozott az MGM-nek, bár a kritikusok nem szerették, de a közönség igen. Érdekesség, hogy ennek a filmnek is a zenéjét az a Rózsa Miklós szerezte, aki a Ben-Hurét is. Stevensonék behúzták a kéziféket, sőt az esetleges rizikó miatt olyan sztárok szálltak ki, mint Elizabeth Taylor, aki Mária Magdolna szerepében tűnt volna fel, vagy Marlon Brando, aki Pilátus alakját idézte volna meg. 1962 végén azonban megindulhatott a forgatás, méghozzá az Európában már szupersztárként ünnepelt, Amerikában egyáltalán nem ismert skandináv színész, Max von Sydow főszereplésével.
Eredetileg 10 millió dollárt szavaztak meg a filmnek, ami akkoriban kiemelkedő büdzsének számított. A skandináv von Sydow-t naponta órákig sminkelték, hogy jobban hasonlítson Jézusra. A jelenetek többségét Kalifornia sivatagos részein vették fel, többek között Death Valley-ben, vagyis a Halálvölgyben, ahol 50 fok felett is lehetett a hőmérséklet.
A színészek és a stáb rendesen szenvedtek is a hőségtől, sokan rosszul lettek, folyamatosan csúszott a forgatás. A munkálatok közepén a film operatőre infarktust is kapott a hőségben, és a helyszínen életét vesztette, így rövid időre le kellett állnia a munkálatoknak. További probléma volt, hogy Stevenson annyira aprólékosan állította be a jeleneteket, hogy a színészeknek alig maradt lehetőségük a felvételekre. Emiatt pont a korábban említett Charlton Heston panaszkodott, aki Keresztelő Szent János mellékszerepében tűnt fel. Miután Marlon Brando passzolta Pilátus szerepét a rendező Telly Savalast kérte fel a szerepre. Stevenson annyit kért, hogy borotválja már le a fejét, a színésznek pedig annyira megtetszett a kopasz kinézete, hogy végül ez lett a védjegye. Savalas a hetvenes évek a nyalókázó Kojakként lett világhírű.
A stábban a legapróbb szerepekben is világsztárok tűntek fel: az említett színészeken kívül Dorothy McGuire, Claude Rains, José Ferrer, Martin Landau, David McCallum, Gary Raymond, Donald Pleasence, Michael Anderson Jr., Roddy McDowall, Joanna Dunham, Ed Wynn, Sidney Poitier Michael Ansara, Carroll Baker, Ina Balin, Robert Blake, Pat Boone, Victor Buono, John Considine, Richard Conte, John Crawford, Cyril Delevanti, Jamie Farr, David Hedison, Van Heflin, Russell Johnson, Angela Lansbury, Mark Lenard, Robert Loggia, John Lupton, Janet Margolin, Sal Mineo, Nehemiah Persoff, Marian Seldes, David Sheiner, Abraham Sofaer, Paul Stewart, Michael Tolan, Shelley Winters. Richard Bakalyan és Marc Cavell is. A legtöbben pár pillanatra tűntek csak fel a filmben, a legendás cowboy filmsztár, John Wayne egyetlen mondatot vállalt csak: egy őrt játszott, aki megkérdezte, hogy tényleg ez az ember volna Isten fia?
A film végül 20 millióba fájt, és alig több, mint a fele jött be a United Artistnak, akik egyre nagyobb gondba kerültek és hamarosan beolvadtak az MGM stúdióba. Nem segített a filmen a 260 perces hossz, a New York-i premieren egy szünettel ment. A hetekkel későbbi washingtoni bemutatóra már majdnem fele ilyen rövid lett a film, a legismertebb és legtöbbet játszott verziója 199 perces.