ÉVFORDULÓ

A film, amiben Leonardo DiCaprio kikosarazza a heroint – 30 éves az Egy kosaras naplója

Örökös-Tóth Lajos

Létrehozva: 2025.04.21. 19:35

Hihetetlenül hangzik, de már 30 éve, hogy bemutatták a pokol legkülönfélébb bugyraiba ellátogató amerikai író, Jim Carroll fiatalkoráról szóló mozit, az Egy kosaras naplóját. A film főszerepét pedig az az ifjú Leonardo DiCaprio játszotta, akiről akkor még csak sejteni lehetett, micsoda legenda válhat majd belőle az évtizedek alatt.

Hosszú karrierje során szinte már minden volt napjaink egyik legnagyobb színésze. Hajókatasztrófa hősszerelmese, tinédzserből lett imposztor, maffiába beépülő rendőr, élvezeteket habzsoló bróker, de halálból visszatérő bosszúálló is. 30 éve viszont egy olyan szerepre mondott igent Leonardo DiCaprio, melyet ma talán keveset emlegetnek, pedig tagadhatatlanul jelentős szerepe van pályafutása fellendülésében. Ez volt a Jim Caroll fiatalságát, annak minden kínjával és némi örömével együtt feldolgozó Egy kosaras naplója, melynek főszerepét vállalta magára az akkor még a húszas évei elejét taposó DiCaprio. A mozi alapjául szolgáló, azonos című könyvet, mely lényegében Carroll első kézből tapasztalt életeseményeinek a papírra vetülése, már 1978-as megjelenése óta többen is meg akarták filmesíteni, végül erre majdnem két évtizedet várni kellett. 

'The Basketball Diaries' by Scott Kalvert, USA, 1995. Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio és Lorraine Bracco, az Egy kosaras naplója főszereplői (Fotó: KPA Honorar und Belege)

Végül 1995-ben Scott Kalvert hozta tető alá a projektet, az eleinte könnyű drogokkal próbálkozó, majd komolyabb színtérre tévedő, tehetséges és többre hivatott fiatalok mindennapjait rendkívül realisztikusan ábrázoló alkotás bemutatja, milyen könnyedén tud rossz útra tévedni egy bizonytalan ifjú, és mennyire nehéz visszaküzdeni magad a helyes ösvényre. Bár a kritika nem volt teljesen elragadtatva az Egy kosaras naplójától, és nem is ez az első Leonardo DiCaprio-mozi, ami először az ember eszébe jut, a kiváló színészi alakításoknak, valamint a film örök érvényű üzenetének köszönhetően kultikus státuszba tudott lépni Kalvert alkotása. Megjelenésének 30. évfordulója alkalmából mi pedig úgy gondoltuk, érdemes lenne összegyűjteni a filmről néhány érdekességet, kulisszatitkot, melyeket most cikkünkben el is olvashatnak.

Tévhit

A filmmel kapcsolatban sokáig terjengett a köztudatban az a tévhit, hogy River Phoenixnek, az Oscar-díjas Joaquin Phoenix bátyjának szánták volna a főszerepet, sőt, a tragikusan fiatalon elhunyt színész maga kampányolt, hogy eljátszhassa Jim Carroll szerepét. Azonban ez nem igaz, Phoenix ugyan tényleg nagy rajongója volt az írónak, de már túl öregnek találta magát ahhoz, hogy tinédzsert játsszon a vásznon. A készítőknek végül esélyük sem volt meggyőzni őt ennek az ellenkezőjéről, hiszen az idősebb Phoenix 1993-ban túladagolás miatt holtan esett össze a Hollywoodba hamarosan visszatérő Johnny Depp bárja előtt egy őszi éjszakán. Carroll karakteréért egyébként több más ígéretes jövő előtt álló színész is kalapban volt. Például Ethan Hawke vagy Eric Stoltz, de végül a Gilbert Grape-ben vagy az Ez a fiúk sorsában zseniálisat alakító Leonardo DiCaprio győzte meg a castingosokat.

Leonardo DiCaprio, a versolvasó

Nem lehet azzal vádolni Leonardo DiCapriót, hogy ne járt volna alaposan utána a szerepnek. Abba a szerencsés helyzetben találta magát a fiatal színész, hogy az általa megformálni kívánt személlyel volt lehetősége időt tölteni, így első kézből meríthetett ihletet. A „két Jim Caroll” együtt jártak például versolvasásokra, ezáltal DiCaprio megfelelő közelségből tanulmányozhatta alanyát és annak környezetét.

The Basketball Diaries Movie Stills
A Leonardo DiCaprio-filmek között igen alulértékeltnek számít az Egy kosaras naplója (Fotó: NEW LINE CINEMA)

Sikerfilmből sikerszériába

A moziban több színész is feltűnik, akit később a Maffiózók című HBO-széria tett igazán híressé. Ilyen volt például a Jim édesanyját alakító Lorraine Bracco (a sorozatban Dr. Jennifer Melfi) vagy a Bobby szerepében betegeskedő Michael Imperioli (Christopher Moltisanti), de Vincent Pastorét (Salvatore ’Big Pussy’ Bonpensiero) is láthatjuk a cselekmény elején.

Menjünk kicsit lejjebb

Hogy hitelesen tudja a produkció átadni a drogfüggő fiatalok világának pokoli hangulatát, Scott Kalvert felfogadott egy korábbi drogfüggőt, aki tanácsokkal látta el a színészeket. Leonardo DiCaprio például tőle tanulta el, hogy hangját egy oktávval lejjebb kell vinnie. Az orgánuma egy nyugodt állapotot sugároz a néző felé, amitől tényleg az az ember érzése, hogy a szereplő szer hatása alatt van.

'The Basketball Diaries' by Scott Kalvert, USA, 1995.
Leonardo DiCaprio Jim Carroll szerepét is maximálisan teljesítette, ez pedig újabb löketet adott a felfelé ívelő karrierének (Fotó: KPA Honorar und Belege)

Nem akarták Markot

Mark Wahlberg napjainkban is egy igen megosztó színésznek számít, és ez három évtizeddel ezelőtt sem volt másként. Az ifjú sztárpalánta castingolása okozott is némi nézeteltérést az alkotók és a mozi főszereplője között. DiCaprio ugyanis többször is megtagadta, hogy Wahlberggel osztozzon a vásznon, de végül sikerült meggyőzni a 90-es évek tinilányainak szerelmét. Bár a kapcsolatuk anno nem volt a legjobb, kölcsönösen tettek is róla, hogy így legyen (Wahlberg például 8 órát késett egy DiCaprióval való közös próbáról), de az évek alatt elásták a csatabárdot, 2006-ban pedig már együtt játszottak Martin Scorsese sikerfilmjében, A téglában.

Kicsit öreg vagy, nem gondolod?

A filmgyártásban a mai napig bevett szokásnak számít, hogy a tinédzserkorú szerepeket húszas éveikben járó színészekre osztanak. Ez az Egy kosaras naplója esetében sem volt másképp. Leonardo DiCaprio 21, míg Mark Wahlberg 24 éves volt, mikor a film mozikba került, de róluk még könnyebben elhittük, hogy valóban a tinikorszakukat élik, mint A Fehér Lótusz 2. évadának sztárjáról, Michael Imperioliról, akinek 29 évesen kellett egy 14 éves fiú bőrébe bújnia.

'The Basketball Diaries' Movie Stills
Mark Wahlberg személye miatt komoly vita alakult ki a stábtagok között (Fotó: ZUMA Press)

Zenei aláfestés

A film sok pozitív tulajdonsága közül az egyik a zenei világa, melyért (részben) szintén Jim Carroll felelt. Az író ugyanis 1978-ban alapított egy punkzenekart, a The Jim Carroll Bandet, mely sokat segített neki „lejönni” a szerről, mivel a zene lett az új addikciója. Az együttes több száma is hallható a moziban, de a People Who Died című sláger például nemcsak az Egy kosaras naplójában, hanem Steven Spielberg klasszikusában, az E.T. – A földönkívüliben is felcsendült.

Jim Carroll, a mindenes

Kevesen mondhatják el, hogy eljátszhattak egy nyúlfarknyi szerepet, azaz „cameózhattak” a saját életükről szóló moziban. Jim Carroll viszont egyike ezeknek az embereknek, hiszen a szerző alakítja Frankie Pinewatert, a drogfüggőt, akivel DiCaprio karakterének a film vége felé van közös jelenete. További érdekesség, hogy Leonardo DiCaprio másik kettő életrajzi filmjében, a Kapj el, ha tudsz című Spielberg-moziban, továbbá A Wall Street farkasában is előfordult, hogy a megfilmesített személy cameózott a róla szóló alkotásban.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek