Dr. Kalcakosz Szófia háziorvos-szakorvos rovatunkban orvosi tanácsokkal nyújt segítséget, ad hasznos információkat olvasóinknak. Pár napja találtam a kislányomon egy kullancsot kirándulás után. Nem találtunk csípés nyomot, de nagyon aggódom miatta. Ha megcsípte és fertőzött volt, mikor lehet megtudni? Van tünete, vagy csak vérvételből lehet megállapítani?
Nagyon sokféle kullancs létezik, de nem mindegyik fertőzött, ezért nem törvényszerű, hogy egy kullancscsípésnek lesznek következményei. A talált kullancs fertőzöttségét speciális laboratóriumokban ki lehet mutatni, azonban ha fertőzöttnek is bizonyult, nem lehet ennek alapján betegséget is megállapítani, hiszen nem biztos, hogy csípéskor a kullancs a vérbe juttatta a nyálát, és vele a kórokozókat.
A kullancscsípést követő napokban nincs értelme még vérvizsgálatnak, az agyvelőgyulladást okozó vírussal való fertőzöttség nem diagnosztizálható, és ilyenkor még a Lyme-kórral szemben sincs kimutatható immunválasz. Fontos viszont feljegyezni a csípés időpontját és a pontos helyét. A csípést követően hat héttel termelődik a szervezetben értékelhető ellenanyag, tehát ettől az időponttól érdemes laborvizsgálatot végezni.
A Lyme-kór heveny szakasza rejtve maradhat, mivel csak az esetek felében jelenik meg a csípés helyén a jellegzetes gyűrű alakú, fájdalmatlan, piros folt, mely a széli részen lassan terjed, és néhány nap alatt ijesztő méretűvé válik. Hetek, hónapok múlva viszont a Lyme- kór a nagyízületek, legtöbbször a térd krónikus gyulladását, szívizomgyulladást, arcidegbénulást, idegrendszeri panaszokat okozhat.
A kibontakozó agyvelőgyulladás, csípés után 1–2 héttel, influenzához hasonlító panaszokat, magas lázat, fejfájást, levertséget okoz. Ezek a tünetek kezelés nélkül is hamar elmúlnak, azonban 2–4 hét múlva újra jelentkeznek, végtag és légzőizom bénulások, aluszékonyság, görcsök lépnek fel. A kullancs elleni védőoltás biztonsággal kivédi az agyvelőgyulladást, mely még ma is nagyon súlyos, esetenként halálos, gyakran maradványtünetekkel jár. Nem véd viszont a Lyme-kór ellen, azonban ez a betegség hosszan tartó antibiotikum kúrával teljes mértékben gyógyítható.
A kullancsot lehetőleg azonnal el kell távolítani, minél több idő telik el a csípés és az eltávolítás között, annál nagyobb a fertőzés kockázata. Permetezéssel a kullancsok kiirthatók. Biztonságosabbak azok a kiskertek ahol rendszeresen használnak rovarirtót, gyakran nyírják a füvet, és nincsenek elhanyagolt bozótos részek. Hasznosak a kullancsriasztó krémek és spray-k. Segítenek távol tartani a rovart, a bőrből kipárolgó szaguk révén a B-vitaminok. Szedésüket a tervezett kirándulás előtt néhány nappal célszerű elkezdeni.