Test és lélek

Szabadság után édes csak a pihenés!

Balajti Péter, Forgács Renáta

Létrehozva: 2012.08.22.

Nemcsak a vakációra, de annak végére is fel kell készülni – állítja egybehangzóan a pszichológus és az utazási szakember. Sokan fáradtabban térnek vissza a szabadságról, mint ahogyan elindultak.

Egy kicsit kimerültél, ez látszik a szemeden, de kipihened majd a munkahelyeden – szövegelt Geszti Péter a Rapülők Holiday című slágerében. A poénnak szánt sorokat azonban s o k an szó szerint átélik. Bozán Márta nemrég tért vissza a szabadságról, de a főnöke legszívesebben visszaküldte volna.

– Azt mondta, fáradtabbnak nézek ki, mint a nyaralás előtt, karikás a szemem – panaszolja Márta. – Attól tartok, igaza van. Nincs az embernek ideje nyaralásra, a szabadság alatt az otthoni teendőkkel próbáltam magam utolérni. A munkanap legtöbbször több mint nyolc órából áll, utána nem nagyon marad idő ügyintézésre, és a házimunkában is csak a legszükségesebbeket csinálja meg gyorsan az ember. De legalább megvan az az örömöm, hogy jó néhány dolgot sikerült elrendeznem.

Tibort a gyerekei fárasztották ki. Nevét, arcát nem vállalta, nehogy a családja félreértse.

– Nagyon jól éreztük magunkat, szó se róla, de kicsik még a gyerekek, s egy perc nyugtunk nem volt tőlük – mosolyog fáradtan. – Mihelyst leültem volna egy kicsit olvasni, valamelyik rögtön ott termett, és vége volt a nyugalomnak. Az igazi szabadság az lesz, ha a nagymamára hagyjuk őket, és egy kicsit elmehetünk kettesben a feleségemmel – de akkor meg hiányoznak a srácok. Tóth Krisztina családterapeuta szerint hiba, ha az ember egy-két hét alatt akarja bepótolni a családjával mindazt, ami a mindennapi verkli mellett kimaradt. Ám pár alapszabály betartásával zökkenőmentes a visszaállás. – Létfontosságú a rugalmasság és a pillanatnyi körülményekhez való gyors alkalmazkodás, ha a gyerekekkel megyünk nyaralni. Tervezzük meg nagyvonalakban az utat, de ne ragaszkodjunk mindenáron az összes leírt programhoz. Ahogy önmagunknak, úgy a csemetéinknek is adjunk időt az utazás kipihenésére, az új helyszín felfedezésére. Ne hozzunk azonnali szabályokat, ne akarjuk bepótolni a velük való törődést, nevelést, odafigyelést egy-két hét alatt. Ha a kisgyerekek napi rutinja nem borul, akkor a szülő számára is kevesebb szokatlan helyzet adódik. A kamaszoknak, ahogy otthon, úgy nyaraláskor is adjunk szabadidőt. Ha úgy érezzük, a családi vakációt kettesben vagy egyedül is szeretnénk kipihenni, kérjük meg a nagyszülőket vagy a gyerkőc ismerősének a szüleit, segítsenek be a hazaérkezés utáni egy-két napba, hadd aludjon náluk a csemete - tanácsolja a családterapeuta.

Csehák Hajnalka pszichológus szerint is érdemes hazatérés után otthon még egy-két napot pihenni.

– Sokan csak a hazaérkezést követő napon, esetleg csak az első munkanap után kezdik el a kicsomagolni a bőröndöket. Pedig ez a tevékenység nem csak megnyugtatóan hat, de egyben lelkileg is felkészíti az embert az átállásra – vélekedik a szakember. – Nyugodtabban indulunk dolgozni, ha kimostuk a nyaralás alatt összegyűlt szennyest, s elrendeztük magunk körül a dolgokat.

Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke szerint is érdemes bizonyos szabályokat betartani.

– A nyaralás vége ugyanúgy része a vakációnak, ahogyan az eleje, s érdemes ugyanúgy felkészülni rá. Például nem szerencsés az utolsó napra hagyni a kimerítő kirándulást vagy a helyi specialitásra épülő „egyen annyit, amennyit akar” akciókat, mert ezek extra nehezéket jelentenek az önmagában is megterhelő hazaút mellé. Ahogyan tilos búvárkodás után 12 órán belül repülőre ülni, mert a kabinnyomás keszonbetegséget válthat ki, ugyanúgy egy másfél napos buszozást vagy autóvezetést sem szabad fél vállról venni – magyarázza Molnár Gabriella. – Nyaralás előtt lehetőség szerint fejezzünk be minden munkahelyi feladatot, ne engedjük, hogy egy félbemaradt teendő bekússzon a vakációs gondolataink közé. Tegyük le a munkát, és adjuk át magunkat a nyaralásnak! Élvezzük a tájat, a lehetőségeket, szeretteink, barátaink társaságát, hiszen erre vágytunk egész évben! Ha hazaértünk, hagyjunk egy-két napot arra, hogy újra birtokba vegyük lakókörnyezetünket, elrendezzük a nyaralás során készült fényképeket és videókat, felkészüljünk az itthoni életre.

Lőrincz Győző szerint ez teljesen felesleges, igaz, ő azon szerencsések közé tartozik, aki munka közben nyaral.

– Búvároktatóként évente többször eljutok egzotikus tájakra. Egyébként az a véleményem, hogy ha munka van, dolgozzunk. Minek lelkileg külön felkészülni a hétköznapokra? Menet közben úgyis visszarázódik az ember.

Szalma Klára más véleményen van.

– Igenis kell néhány nap, hogy visszazökkenjünk a megszokott ritmusba, ahogyan az is igénybe vesz pár napot a nyaralás kezdetén, hogy egyáltalán el tudjunk lazulni, élvezni tudjuk a kötöttségmentes időszakot. Egy hétre nem is nagyon érdemes elmenni, mert mire az ember kezdené jól érezni magát, már mehet is vissza dolgozni. Legalább két hét kell, hogy az a nyaralás valóban érjen valamit. Ám ha hosszabb időt tölt az ember valahol, egy idő után hiányozni kezdenek a megszokott dolgok, s már jó visszamenni a munkahelyre – mondja nevetve.

László Gyöngyi szerint kötetlen munkaidő az átállás nyitja.

– Én kötetlen munkaidőben dolgozom, s a vakáció alatt is betartom az élni és élni hagyni szabályt – adja meg receptjét.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek