Nem szócséplés megvitatni a hatékony szőrtelenítés módjait, hiszen egyre újabb termékek látnak napvilágot, ennek ellenére sokan vannak, akik még mindig a fiatal korukban megszokott csupaszító módszerekhez ragaszkodnak. Nézzük, milyen eszközök közül választhatunk!
A végleges kozmetikai módszerektől eltekintve a gyanta és az epilálás a legtartósabb, mégis mindenkinek más válik be. Függ ez attól, hogy az illető milyen ruhákat visel, mely testrésze villan ki azokból, mire allergiás a bőre, nyár van vagy tél, és persze sokan nem viselik jól a kínokat sem.
A szőrös testrészek már régóta nem divatosak. A nők nagy hangsúlyt fektetnek a sima bőrre, de ma már egyre több férfi is dekoratívabbnak, higiénikusabbnak ítéli, ha bizonyos testrészein megszabadul szőrzetétől.
Borotva
Az alapos szőrtelenítés leginkább a XX. század elején terjedt el. Ekkor jelentek meg ugyanis az első női borotvák. A fejlődéssel a kémiai alapanyagokat tartalmazó szőrtelenítők is egyre kifinomultabbakká és bőrbarátabbakká váltak. A két módszer nagyon hasonló: csupán a bőr felszínéről távolítja el a szőrszálat. Gyors és – ha nem vágjuk meg magunkat – fájdalommentes. “Vészhelyzetben” nagyon jól jön, ha van nálunk egy ilyen eszköz. Hátránya azonban, hogy már másnap borostásnak érezzük a területet. A tévhittel ellentétben nem erősíti meg a szőrszálakat, de mivel vízszintesen vannak elvágva a szálat, erősebbnek tűnnek és jobban szúrnak, mint a már elkopott végű társaik.
Gyanta
A gyantázás mindig is az egyik legnépszerűbb módszernek számított – különösen amióta az otthon használatos hideg és meleg gyanták választéka is szélesebb lett. Az ideiglenes megoldások közül így lehet a leghosszabb hatást elérni. Hátránya, hogy hiába ígérik az egy hónapos csupaszságot, a tapasztalat azt mutatja, hogy az erősebb szőrzetű nők gyantát használva sem maradnak ennyi ideig szőrtelenek.
A szőrszálak három fázisban nőnek, így kis szünettel, de folyamatosan boldogítanak bennünket, és ráadásul meg kell várni egy bizonyos szőrszálhosszat, hogy kitéphető legyen a ragadós masszával. A szőrbenövés ellen védekezhetünk, ha rendszeresen átdörzsöljük a felületet bőrradírral vagy durvább szivaccsal.
Mézemulzió
Ma már egyre elterjedtebbek az úgynevezett cukorgyanták. Népszerűségük egyik oka, hogy természetes összetevőket tartalmaznak, emiatt kevésbé okoznak irritációt, allergiát. Kíméletesebb a bőrnek, illetve – mivel nem papírcsíkok segítségével végzik – a nehezebben hozzáférhető testtájak, mint például szemöldök, bajusz, könnyebben kezelhetők.
A cukor, a méz fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt kisebb mértékben alakul ki szőrtüszőgyulladás, és vízzel könnyen eltávolítható. Többek között létezik mézes és olívaolajos cukorgyanta is. Ráadásul a mézemulziós gyanta kapcsán a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy rendszeres használatával egy idő után gyengébb szőrszálak nőnek, illetve ritkulás is tapasztalható.
Női „villanyborotva”
Az epilátorral – női villanyborotvával – már igen aprócska szőrszálat is el tudunk távolítani, viszont az erősebb szőrzettel rendelkező hölgyek ettől se várjanak csodát – a szőrszálak háromfázisú növekedése miatt folyamatos törődést igényel a bőr.
Azoknak érdemes ezt választani, akik a fájdalmat jobban tűrik. A készülék gyakorlatilag csipeszként működik, és tövestől tépi ki a szőrszálakat, ezért a hatása a gyantáéhoz hasonló. Ezen túl a száraz bőrfelületen használható gépek okozta fájdalom enyhítése érdekében különböző masszázs- vagy hűsítőfejes termékeket is kínálnak a gyártók.