<p>Az ételek ízesítése mellett a konyhasónak többféle előnye is van. Olcsó és hatékony segítség a szépségápolásban, és természetes gyógyszerként is használhatjuk. </p>
Forrás: Thinkstock
Többféle panaszt is orvosol és a konyhákban mindig kéznél van a só. Nora Kircher német természetgyógyász szerint ma ez az egyik legsokoldalúbb természetes hatóanyag. Ő írta le a legfontosabb tudnivalókat a sóról.
A só gyógyító ereje abban rejlik, hogy gyorsan megköti a vizet és hatásosan fertőtlenít. Szemcsés szerkezete természetes hámlást idéz elő, ha arra van szükség. Ezt a tulajdonságát használják fel például a tengervíz alapú orrcseppekben.
A drága és kémiai anyagokat tartalmazó testradírokat is kiválthatjuk vele. Keverjünk össze négy evőkanál tengeri sót egy evőkanál olajjal. Használjunk olíva-, mandula- vagy kókuszolajat. A keveréket kenje fel nedves bőrre, finoman dörzsölje át vele, majd öblítse le. Ha zsíros a bőre, akkor az olaj helyett egy teáskanál friss citromlevet adjon hozzá.
A zavaró pattanásokat is gyorsan leszárítja. Egy teáskanál sót keverjen el 1–2 teáskanál vízzel. Egy vattával vigye fel a megtisztított arcra, hagyja megszáradni, majd mossa le. Utána használja a bőrtípusához megfelelő arckrémet. Ez nem csak a pattanásokat tünteti el, hanem a bőrt is feszesebbé teszi.
Egy púpozott teáskanál sót oldjon fel egy deci langyos vízben. Töltse egy olyan pohárba, amiben ez a mennyiség egészen a peremig ér. Hajoljon a csap fölé és óvatosan szívja az orrába a sós oldatot. Ezt ismételje meg annyiszor, amikor már érzi a sós ízt a szájában. Naponta többször is végezze el, ha allergiától szenved vagy megfázott és orrdugulása van. Ezt otthon is elkészíthetjük: kilenc gramm sóhoz adjunk egy liter vizet, hagyjuk feloldódni benne. Ezt használhatjuk, ha az orr megduzzadt nyálkahártyája miatt nem kapunk rendesen levegőt. Ezt az oldatot allergia esetén terhes kismamák is használhatják, a legtöbb kémiai anyagot tartalmazó orrcseppel ellentétben.
Készítsünk anyagcsere- és vérkeringés-fokozó fürdőt. Ez az említett hatások mellett a testen lévő esetleges duzzanatokat is enyhíti. Oldjunk fel a 37 fokos fürdővízben egy kiló sót, feküdjünk bele és maradjunk benne húsz percig.
A sós levegő rendkívül jó hatással van a tüdőre, nem véletlenül ajánlják az orvosok a tüdőbetegek, asztmások vagy allergiások számára a tengeri levegőt. Aki nem teheti meg, hogy rendszeresen látogassa valamelyik tengerpartot, az se keseredjen el, hiszen hazánkban is sok mesterségesen kialakított sószoba van, melyeket akár naponta is felkereshet.
Egy teáskanál sót keverjen el 2,5 deci vízben és gargalizáljon vele. Ne nyelje le! Ismételje naponta 5–6 alkalommal, míg meg nem szűnik a torokfájás. Aki már próbálta ezt a módszert, azt állítja, hogy ez mulasztja el leggyorsabban a torokfájás.
Egy deci vízben keverjen el annyi sót, amíg több már nem tud feloldódni benne. Ehhez keverjen hozzá drogériákban kapható gyógyiszapot vagy -agyagot. Ennek arányai: hat evőkanál sós keverékhez három evőkanál iszap. Ezzel a keverékkel kenje be a fájdalmas területeket, fedje le alufóliával, tegyen rá biztonságos kötést és hagyja rajta egész éjszaka. Ha a bőre nagyon érzékeny, akkor csak néhány órán keresztül maradjon rajta. Tehet rá időszakosan hűtőpárnát is.
Helyezzen kétcsészényi sót egy hűthető zacskóba, majd rakja a fagyasztóba. Sportsérülés esetén tegye a fájdalmas részre az enyhülésig. A só sokáig megőrzi a hideget és jól idomul a testrészekre.
Himalája só: Pink színű kősó, többnyire Pakisztánban bányásszák. Főként a benne lévő vas adja a színét.
Hawaii só: Tengeri só Hawaiiból, melyet gyakran hozzáadott anyagokkal színeznek, például fekete szénnel vagy vörös agyaggal.
Sel Gris: Durva tengeri só Bretagne-ból. A holt algától kapja szürke színét. Fűszeres ízű, és magas a nedvességtartalma.
Kék só: Kősó Iránból, ami nagy nyomás alatt alakult ki. Kékes csillogás jellemzi. Íze erősen sós, magas a káliumtartalma.
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint naponta legfeljebb öt gramm sót ehetünk. A tapasztalat szerint azonban átlagosan tíz grammot fogyasztunk, mivel a késztermékek jelentős mennyiséget tartalmaznak ebből. A túl sok elfogyasztott só növeli a vérnyomást és a szélütés kockázatát. Az öt grammnál kevesebbnek nincs egészségügyi kockázata.
Az összes só 97–99 százalék nátrium-kloridot tartalmaz. A kezelésekhez megfelelő az élelmiszerboltokban kapható asztali só, csak győződjön meg arról, hogy nem tartalmaz adalékanyagot.
Nem. A színes sók, például a fekete Hawaii só gyakran tartalmaz adalékanyagot. Ezek ára ráadásul közel 150-szerese a kémiailag azonos asztali sóénak. Vannak olyan termékek is, melyek nem ellenőrizhető ígéreteket tartalmaznak, például hogy ez a só energetikailag feltöltött.