Forrás: Thinkstock
Fáj a szívem – ez a panasz mindannyiunk száját elhagyta már, miközben a jobb kezünkkel erősen megdörzsöltük a mellkasunkat, majd rendszerint tovább is léptünk a problémán. Pedig nem lenne szabad.
A szívtáji panaszoknak számos oka lehet, ezeket érdemes kideríteni, míg orvosolhatók. Egyáltalán mikor kell arra gondolnunk, hogy a szívünk veszélyben lehet? Egészségünk záloga az életmódunkban rejlik. A mozgáshiány, az egészségtelen táplálkozás és a stressz komoly rizikófaktorai a szívbetegségeknek.
Legtöbbször szívritmuszavart jelez és általában néhány perc alatt megszűnik. A laikusok így írják le: torkukban dobog a szívük. Gyakori jelenség, súlyosabb esetben pitvarfibrillációhoz, embóliához is vezethet. EKG- és laborvizsgálattal könnyen kideríthető az oka, a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel orvosolható. Hormonprobléma is állhat a háttérben, a pajzsmirigyvizsgálat ilyen esetben ajánlatos.
Lábunk dagadása szívelégtelenségre utalhat. Azt jelzi, hogy a szív nem tud megfelelő mennyiségű vért magába fogadni és akadálytalanul továbbítani, így a pangás miatt a boka, majd az egész alsó végtag vizessé (ödémássá) válik. Mivel számos oka lehet (például vesebetegség), érdemes a körülményeit feljegyezni, mivel ezek az adatok az orvosnak már iránymutatóak lehetnek. Attól, hogy a zokni helyén ödémássá válik a láb, még nem vagyunk szívbetegek.
A nyomó jellegű, bal karba sugárzó fájdalom koszorúér-szűkületet jelez. A gyógyszeres kezelés mellett szigorú életmódbeli változásokat igényel, de az, hogy szívbetegség okozza, laboratóriumi, fizikális és gépi diagnosztikai vizsgálatok után derül csak ki.
Általában terhelésre jelentkezik, és alapos munkát igényel hátterének feltárása. Ha viszont éjszaka, vízszintes testhelyzetben jelentkezik, szívelégtelenség állhat mögötte. Jelentkezése esetén kiegyensúlyozott légvétel és nyugalomba helyezés javallt.
Azért, mert egyszer-egyszer elájulunk, még nem vagyunk szívbetegek. A pulzusszám és a vérnyomás ingadozása azonban szívbetegséget vetít előre. Az értékeket folyamatosan ellenőrizzük, ahogyan azt is, hogy az eszméletvesztés mennyi ideig tartott, és közvetlenül milyen tevékenység után következett be. Általában szívizombetegségek, daganatok, szívritmuszavarok váltják ki, ha valóban a szív betegsége okozza.
Ha környezetünkben mellkasi panaszok törnek rá valakire, akkor azonnal helyezzük nyugalomba a testét, és biztosítsunk számára friss levegőt! Ruházatát lazítsuk meg, pulzusát tapintsuk ki, hogy nagyon felgyorsult-e. A pulzus átlagos értéke 70-72/perc. Ha tartósan 90 felé kúszik, az veszélyhelyzetet teremt.