Nem, nem célunk senkit riogatni, meg nyilván van olyan helyzet, hogy fel kell venni azonnal, amit megvásárolt, mert elszakadt vagy kilyukadt egy kényes helyen a régi, de alapvetően nem éri meg kockáztatni. Elmondjuk, miért.
Ha allergiás valamire, meg se próbálja
Az újnak tisztának kell lennie, ez szokott lenni az érv arra, hogy miért nem kell mosógépbe vágni, mielőtt felvesszük. De sajnos ez téves. Kezdjük rögtön a végén. Mielőtt ön leveszi a boltban a fogasról, elég nagy esélye van, hogy abba már belebújt valaki. Jó esetben csak egy valaki, nem mondjuk 25-en. Az őáltaluk használt dezodor, testápoló lehet, hogy nem kompatibilis az ön bőrével, és az is ritka, hogy valaki zuhanyozás után megy vásárolni ruhát, mert általában délután vannak többen a boltban, és az nem esik egybe az átlagos tisztálkodási idővel. Persze lehet szerencséje, de ez olyan, mint a lottóötös, ritka.
A szakértő szerint ennek teszi ki a bőrét
Sajnos az előbb felsorolt dolgok mellett azt nem is említettük, hogy vannak emberek, akik nincsenek tisztában azzal, hogy fertőző betegek, mert még lappang bennük a kórság, de már simán át tudják adni másoknak, ezért is érdemes kimosni. De az Elle magazinnak megszólaló szakértő szerint az eddig felsoroltak még csak kisiskolás problémák azokhoz képest, amik most jönnek.
„Azért mosson ki mindent, mielőtt felveszi, mert a gyárban, ahol készülnek a ruhák, rengeteg vegyszerrel dolgoznak, és ez kiemelten fontos azoknál a ruhadaraboknál, amelyek közvetlen a bőrrel érintkeznek. A festéshez használják a legtöbb erős vegyszert, és a gépek, amelyeken a ruhák végigmennek, nem éppen a tiszta asztal szinonimái, hiszen szintén tele van mindenféle irritáló anyaggal.” A szakember szerint bőrgyulladást tudnak okozni, vakarózhat is tőle és még kiütésekkel is számolhat.
Annyi a vegyszer rajta, mint égen a csillag
Mivel a vegyi anyagok az egész gyártási folyamatot végigkísérik, ráadásul a fonalakat még penész ellen is kezelik, így biztos lehet benne, szinte csoda, hogy nem lett eddig baja attól, ha valamit vásárlás után egyből viselni kezdett.
A szakértő szerint még a természetes szálakat is kezelik vegyi anyagokkal, így a kisgyerekekre fokozottan veszélyes lehet még egy biopamut felső is.
Jobb a biztonság
Bán-Gagyi Ágnes:
– Mindent kimosok. Gyártás alatt leeshetett a földre, raktározásnál koszolódhatott, szállítás közben poros lett, az üzletben összefogdosták, és többen fel is próbálhatták.
Marik Péter:
– Én ha hazaviszem az új ruhát, letépem a címkét, és utána felveszem. Ez a kimosásos szokás szerintem a nőkre jellemző. Én soha nem csinálok problémát belőle.
Szegedi Zsuzsa:
– Akkor nyugszom meg, ha tudom, hogy már kimostam. Ki tudja, hogy előttem ki próbálta fel? Ezt a családomban mindenki így fogadta el. Kell, hogy mindenkiben legyen ennyi türelem.