Forrás: Thinkstock
Szerencsére napjainkra már igazán trendi egészséges ételeket fogyasztani, így sokan naponta készítenek maguknak friss, nyers zöldségekből és gyümölcsökből turmixokat vagy salátákat. Van azonban néhány olyan zöldség, amelyeket nem ajánlott nyersen megenni, mivel veszélyesek lehetnek. Egyes növények nyersen akár mérgezhetnek is, így ne készítsünk el automatikusan minden szuperegészségesnek tűnő receptet, amelyek a neten keringenek. Nézzük, miket ne együnk meg nyersen!
Rebarbara
Ez a növény mérgezést ugyan csak extrém nagy mennyiségben okozna, viszont ha helytelenül használjuk fel vagy nyersen esszük meg, akkor gyomorproblémákat, bélgörcsöket válthat ki. A sóskasav, vagy más néven oxálsav és antrakinok annál magasabb mennyiségben vannak benne, minél idősebb a növény. (A pirosas szárúaknak jobb az íze, és kevesebb sóskasav van bennük.) A sóskasav csökkenti a bélben a kalciumfelszívódást, illetve a vesében és a húgyhólyagban követ képezhet. Az oxálsavat úgy csökkenthetjük fogyasztás előtt, hogy az első forralás után leöntjük a főzővizet, és újabb adag vízben főzzük tovább.
Bab
A zöld és a sárga bab is mérgező lehet nyersen egy benne lévő anyag miatt. Akár már egy maréknyi is veszélyes lehet ebből a zöldségből. Ez az összetevő a vörösvértestekre van hatással, súlyos mérgezést okozhatnak, de akár sokkot is kaphat tőle az, aki nyersen veszi magához. Bármit is készítünk belőle, legalább tíz percig magas hőfokon kell főzni, így bomlik le belőle ez az anyag. Nyersen a vajbab is veszélyes lehet a benne lévő linamarin miatt, ami nagyobb mennyiségben ciánmérgezést okozhat. Étkezés előtt ezt a növényt is ajánlott alaposan megfőzni.
Padlizsán
A tojásgyümölcsnek is nevezett vitaminbomba tele van magnéziummal, kalciummal és vitaminokkal, de ezt is csak sülve, főve lehet fogyasztani. A nyers és az éretlen vagy félig érett zöldségben ugyanúgy, mint a burgonyában, nagy mennyiségű szolanin van. Ez egyébként nemcsak mérgező lehet, hanem keserűvé is teszi a nyers vagy éretlen padlizsánt. Az érett darabok azonban bővelkednek antioxidáns hatású vegyületekben is, így sülve igazán egészségesek.
Fekete bodza
Ez a fennséges illatú, finom C-vitamin-bomba sajnos sambunigrin mérget is tartalmaz, ami nyersen emésztőszervi problémákat és akár mérgezést is okozhat. A bodzabogyó magjai és minden zöld része, valamint az éretlen bogyó is mérgező. Főzéssel azonban ez az anyag elveszti toxikus hatását, mivel a hevítés hatástalanítja azt.
Burgonya
A növény kiváló köret sütve vagy főve, nyersen azonban gyomorproblémákat okozhat, sőt akár a vesére is káros lehet. A gond forrása a nyers burgonyában lévő szolanin, ami egy mérgező alkaloida. Ez közvetlenül a héj alatt koncentrálódik, és főként a még zöld héjú vagy a kicsírázott darabokban van nagyobb mennyiségben, a friss, érett krumpli alig tartalmaz ebből. A régebbi zöldséget érdemes alaposan meghámozni fogyasztás előtt. Emellett a nyers burgonya sok keményítőt is tartalmaz, amit hőkezelés nélkül nehéz megemészteni.