Örül, aki talál állást, és nemsokára már az új helyén kezd, de ettől függetlenül sokan tartanak az első napoktól. Ráadásul az is számít, hogyan mutatkozunk be a leendő kollégáknak.
Forrás: pexels.com
Új kihívást, új lehetőséget, új barátokat, de akár kellemetlen perceket is hozhat az első nap a munkahelyen. Ha nem vezetői pozícióban kezdünk, akkor mi vagyunk az újoncok, akire ugyan beavatás nem vár, de mindenki azt lesi, milyenek vagyunk, hogyan teljesítünk. Így nem meglepő, ha heves szívdobogással és izzadó tenyérrel érkezünk meg a munkahelyre. Ez olyan gyakori jelenség, hogy már könyv is született azok számára, akik új helyen kezdenek, Doris és Frank Brenner a Próbaidő – 100 okos tipp című könyvében ad tanácsokat a számukra.
Ebben már az elején felhívják a figyelmet arra, hogy az első napokban a beszélgetések témája főként a cég legyen, érdeklődjön a helyi sajátosságokról, és próbáljon jó benyomást kelteni, mivel ekkor dől el, hogy elfogadják vagy inkább elutasító magatartás veszi majd körül később. Íme néhány tipp, hogyan éljük át a kezdeti nehézségeket!
Buktatók
A munka általában úgy kezdődik, mint egy szerelmi viszony: az új alkalmazott és a cég felméri egymást, megfigyelik és megmutatják, hogy milyen elvárásai vannak a másiktól, és mindegyik azt szeretné, ha a legjobb oldala kerülne előtérbe. Kezdetben a munkaviszony és az egymás közötti összhang általában fontosabb, mint a teljesítmény, hiszen bármilyen jól is dolgozik valaki, ha elviselhetetlen a természete, akkor nem sokáig marad a közösségben. A munkaidő alatti szabadidőt ajánlott arra felhasználni, hogy bemutatkozzon a még ismeretlen kollégáknak.
Mentor
Sokan alábecsülik a vállalatoknál, hogy milyen fontos az új dolgozó kiképzése. Ha nem adnak mellé valakit, aki segít ebben, akkor keressen magának valakit, aki szívesen elmondja neki a szükséges információkat. Ha nem akar senkire ráakaszkodni, és úgy látja, hogy erre senkinek nincs ideje, akkor kérje meg azt a felettesét, akihez tartozik! E nélkül sok ideje elmenne arra, hogy mi a lényeges és a lényegtelen, és még bele is futhat egy nagyobb hibába, főleg míg nem ismeri a hatalmi-kapcsolati-ismerősi-rokoni viszonyokat.
Intrikák
Gyorsan népszerűtlen lesz az, aki már az elején beáll a pletykálkodók közé. Már az is rossz fényt vethet rá, ha meghallgatja az intrikákat, úgyhogy kerüljön minden olyan helyzetet, ahol azt hallja, hogy valakinek a háta mögött beszélnek. Mivel még nem ismeri a kapcsolati hálókat és a kollégáit, ne mondjon senkiről semmit, legföljebb dicsérő szavakat. A legjobb viselkedés a semleges.
Nyert ügye van, ha készül