Méh- vagy darázsméreg-allergia esetén nagyon fontos az azonnali orvosi segítség. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa ad tanácsokat, mikor kell orvoshoz fordulni.
Forrás: Thinkstock
Normális reakció csípés után: enyhe, viszkető duzzanat, néhány nap alatt elmúlik. Kisgyermekek esetében azonban jóval tovább is tarthat.
Orvosi segítség kell: allergia bármilyen életkorban kialakulhat. Figyelmet igényel, ha a csípést követően rövid időn belül nagy méretű, 12–20 cm-es duzzanat jelenik meg. Azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, ha a csípéstől távol jelenik meg a reakció, például a beteg karját csípi meg, és a szeme kezd el dagadni, vagy testszerte kiütései keletkeznek. Szintén azonnali orvosi segítséget igényel, ha azt tapasztaljuk, hogy a csípést követő rövid időn (20–30 percen) belül az egész testen bőrkiütések, bőrvörösség alakul ki, az ajak, a szem vizenyősen beduzzad, fulladás lép fel. Ezek a tünetek ugyanis életveszélyes allergiás reakcióra, anafilaxiára utalnak.
Miért ne használjunk kalciumot? Az allergiás reakció kapcsán tévesen elterjedt gyakorlat, hogy a betegek kalciuminjekció vagy pezsgőtabletta segítségével próbálják a tüneteket csillapítani. Ha valódi allergiáról van szó, akkor ez nem elégséges, sőt árthat is! Az anafilaxiás sokk során a beteg vérnyomása hirtelen lecsökken, ez okozza a rosszullétet, az ájulást. A kalcium vérnyomáscsökkentő hatással bír, így egyértelműen nem javasolt használni.