A hideg, sötét téli napokon különösen jólesik otthon „bekuckózni”, élvezni az otthon melegét. Tippjeink segítenek még barátságosabbá, melengetőbbé tenni a lakást.
Melengető fények
Télen, amikor hiányunk van természetes napfényből, mesterséges fényforrásokkal kell pótolni a jó kedélyállapotunkhoz (is) elengedhetetlen világosságot. Ilyenkor, amikor reggel és gyakran napközben is villanyt kell kapcsolnunk, kiütköznek a lakás világításának gyenge pontjai, például a kevés vagy rosszul elhelyezett fényforrás. Ha van rá lehetőségünk, gondoskodjunk – ha kell, utólag – megfelelő mennyiségű és minőségi fényforrásról, irányított, általános és hangulatfényekről egyaránt.
Nem mindegy az sem, milyen a lámpákba csavart izzók színhőmérséklete, a hideg fényű izzókkal, spotokkal megvilágított teret például hidegebbnek érezzük, míg a meleg, kicsit sárgás fényűek melegérzetet keltenek. (A színhőmérsékletet a gyártók minden esetben feltüntetik az izzó csomagolásán. Minél alacsonyabb az érték, annál hidegebb a fény, a 2700–3400 K tartomány jelöli a meleg fehér fényt.) Cseréljük hát ki a nem megfelelő hangulatot nyújtó izzókat, így kis beruházással sokat lendíthetünk a lakás hangulatán!
Mély színek
Télen sokkal kellemesebbnek érezzük a sötétebb, meleg, mély árnyalatokat, például a lakástextilek esetében. A bordó, a mélyvörös, a sötétkék, sötétzöld, a telt földszínek kuckós hatást keltenek, amit már egy-két kiegészítő lecserélésével elérhetünk.
Egy „téli” ágytakaró, néhány díszpárna, esetleg egy süppedős szőnyeg megteszi a hatását, ráadásul tavasszal könnyedén lecserélhetjük őket, anélkül, hogy költségekbe vernénk magunkat. Arra azonban ügyeljünk, nehogy a sötét színek túlságosan komorrá tegyék az összhatást; ennek elkerülésére dobjunk be egy-egy vidám, élénk színt – pirosat, narancssárgát –, ezek a kedélyünkre is jó hatással lesznek!
Textúrák játéka
Ahogy a színekben, úgy az anyagokban is vannak olyanok, amelyekhez szívesebben érünk, bújunk hozzá télen. Itt a kötött kelmék, a bolyhos, puha textilek, a műszőrme kiegészítők ideje! A texturált felületeket ezerféleképpen felhasználhatjuk, s akár a kézügyességünket is bevethetjük egy-egy mutatós darab elkészítéséhez. A horgolt négyzetekből álló ágytakaró, a kötött vagy kordbársonyból varrt párnahuzat nemcsak kellemes tapintású, de mutatós dísze is lesz otthonunknak.
Még több textil
Télen célszerű több lakástextilt elhelyezni a lakásban, mint egyébként, például olyan helyekre is szőnyeget fektetni, ahova eredetileg nem szoktunk. A látvány mellett nem elhanyagolható a szőnyegek hőszigetelő hatása sem, aminek különösen családi házakban és földszinti lakásokban van nagy jelentőségük.
Az előszobába kerülhet például egy (könnyen tisztítható, mosható) rongyszőnyeg, de akár rétegezhetjük is a kisebb-nagyobb darabokat, például a nagyméretű szőnyegre fektethetünk egy kisebbet. Érdemes az ágyunk elé kisebb, bolyhos szőnyeget helyezni, a székekre dobjunk puha báránybőrt vagy műszőrmét, s a kanapén mindig legyen kéznél egy puha takaró!
A tűz melege
Semmi nem ad olyan barátságos meleget és hangulatot, mint a természetes tűz. Ne rakjuk el tehát a karácsonyra elővett gyertyákat, mécseseket, fényükkel meghitt hangulatot teremthetünk. Nem kell hozzá semmilyen alkalom, gyújtsunk meg többet is, akár egyszerűen annak az örömére, hogy összegyűlt a család a vacsorához! A fényfüzérek szolid hangulatfényt biztosítanak, ne fosszuk meg magunkat a látványuktól januárban és februárban sem.
Költségesebb megoldás a látványkandalló, amely bioalkohollal működik, s bármilyen térben elhelyezhető, akár falra szerelhető, akár szabadon álló változatban.
* * *
Lakás és kert magazin a keddi Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!