<p>Vajon kit és mit ábrázol a gyermek ceruzás műve? Használ színeket, rajzol talajt vagy más szimbólumot, az egész papírt kitölti, erősek a vonalai? Standovár Sára gyermekpszichológussal pillantunk a gyermekrajzok mögé.</p>
Forrás: Thinkstock
Lényeg a méret?
Az ovis a saját szemszögéből alkot, ezért túl nagyok hozzá képest a szülei. A számára fontosabb személyt közelebb rajzolja önmagához, a kevésbé meghatározó néha csak félig készül el, vagy sehogy. Ha a család kutyája nagy a rajzon, az nem agresszióról vagy félelemről, inkább az iránta való szeretetről árulkodik.
Összefirkált alkotás
A kicsiknél a firkálás a mozgás öröméről szól. Nagyobbaknál lehet elégedetlenség a végeredménnyel, de utalhat túlzott elvárásokra is. Jelezhet testvérféltékenységet, ha eredetileg a kis tesó halálát ábrázolta, de így elfedve felülírja azt. Állhat a háttérben összeveszés is, ami miatt az alkotó megsemmisíti a másnak szánt rajzot. Meg lehet kérdezni, mi történt, de ha nem akar beszélni róla, ne faggassuk!
Sokatmondó jelek
Bizonytalanságot jelez, ha talaj nélkül ábrázolja önmagát vagy a szeretteit. Az anyahatás a rajz bal oldalán érvényesül, a nap sokszor az apát jelképezi. A kerítés utalhat bezártságra, de keretre, biztonságra is. A gyakori ház jelezheti a fészek melegét, ám akkor is hangsúlyos lehet, ha a család költözik vagy építkezik. Több rajz megtekintése segíthet, hogy jobban szétváljanak előttünk az ábrán látható szimbólumok, a tematika és a valóság.
Beszédes színek
A színek érzelmi töltetet mutatnak, de nem kell félni a sötétebb tónusoktól sem, azok mélyebb érzésekről tanúskodnak. Egy családi gyásznál helyénvaló, ha a gyermek – kiadva magából – beleviszi a fájdalmát a rajzba. A valóságtól eltérő színezés kreativitásról árulkodik. Jó tudni: a lányok szívesebben színeznek.
Felejtse el a kütyüket!
A gyermekpszichológus óva int a kütyüktől, mert elveszik a rajzolás iránti vágyat és leszűkítik a fantáziát. Ráadásul a rajzolás nem csupán időtöltés, igény és önkifejezés is lehet egy gyermek számára. Sőt számos inger feldolgozásában segíthet, akárcsak a zene, a tánc, a beszélgetés, vagy a mese.
Kihasznált felület
Ha a rajz kitölti a papírt, a gyerek helyén van az életben. Ám, ha a lapon szinte elvész az ábra, az utalhat egy olyan vágyképre, melyet még nem nagyon mer kifejezni. Ha a kis kép a családot ábrázolja, ott gyengülhetett a biztonságérzet.
Szakadó lap
A határozott vonalvezetés önbizalomra, biztos háttérre utal, ám, ha a ceruza majdnem átszakítja a papírt, ott indulat lappang, a feszültség kifejezésének hiánya érhető tetten.
Varga Feri énekes, Balássy Betty férje a grafológiával egyenrangú tudománynak tartja a gyermekrajz-elemzést: – Az ötéves Róza lányom mindig rajzol talajt, nem lebeg a család a lapon, szóval ez jó visszajelzés, hogy biztonságban érzi magát. A régi rajzait pedig újra előveszem, hátha egyiken-másikon, amin csak ő szerepel, napocska formájában magamat is felfedezhetem.