<p>Utcán, a villamoson, munkahelyen, mindenki lefele néz és vadul nyomkodja a telefonját. A jelenség még a kutatóknak is új. Az ELTE etológiai tanszéke kutatásokat végzett a mobilfüggőség témájában. </p>
Stresszelünk, ha nincs nálunk a mobil
Az etológia tanszék tizennyolc és huszonhat év közti egyetemistákat vont be a kutatásba, ahol valamilyen indokra hivatkozva elvették tőlük a mobilt és egy szekrénybe tették. Konok Veronika a kutatás vezetője elárulta, hiába nem érezték a telefon hiányát, testük másról árulkodott. Gyakrabban vakaróztak, igazgatták a hajukat, ami jellegzetesen zavart-viselkedésre utal. Szívritmusuk a stresszre utaló mintázatot mutatott. A magányosság érzése is fellépett az alanyoknál, ugyanis az ezzel kapcsolatos kifejezésekre intenzívebben reagáltak.
Már a gyerekek is mobiloznak
- 0-7 éves gyermekeket vizsgáltunk. Első körben a szülőknek kellett kitölteni a gyerek mobilozási szokásairól egy kérdőívet. Majd a tesztek alapján 20 gyereket személyesen is teszteltünk különböző játékos feladatokkal. A részeredmények megdöbbentőek. A 2-3 évesek jelenleg 40%-a mobilhasználó, míg ez pár évvel ezelőtt csak 10% volt, derül ki a kérdőíves kutatásból. Sőt az 1-2 évesek közt is egyre gyakoribb a jelenség.
A gyerek mozgására is hatással van
Más kutatások azt is bebizonyították, hogy ezek a gyerekek a finom mozgások tekintetében jobban teljesítenek, mint akik kevesebbet használják a szüleik vagy saját mobiljukat. Ezt azt jelenti, hogy azok a mozgás típusokban, mint például az írás, rajzolás ügyesebbnek bizonyultak a résztvevők.
Mi lesz ennek később a vége?
Arra vonatkozólag, hogy mi lesz ennek a vége még nem létezik adat, hiszen az érintett generáció még csak most nő fel. De következtetni lehet más kutatásokból. Például a televízióról már bizonyított, hogy ártalmas a gyerekek fejlődésére. Azok a 3 év alatti gyerekek, akik gyakran néznek TV-t, nagyobb valószínűséggel lesznek hiperaktívak, de a nyelvi fejlődés szempontjából is hátrányos. Feltehetőleg a mobilhasználat hosszútávú hatásai se pozitív irányt mutatnak.
Gyermekünkre is hatással vagyunk
A kutatás bizonyítják, a szülők mobilozási szokásai erősen befolyásolják a gyerekét. A tiltás mindenképp visszafogja a használatot, a túlzott engedékenység pedig épp ellenkezőleg hat. De az is sokat számít, hogy mit lát a szülőtől. Ha egy családban mindenki a mobiljával kel és fekszik, a gyerek ebben szocializálódik és a kutatások szerint potenciális mobilfüggővé válik.
- A nagyobbik lányomnak már 9 évesen volt mobiltelefonja - mondja Erdélyi Mónika televíziós műsorvezető. - Nem tartottam helyesnek, de az apukája vette neki. Aztán rájöttem, hogy azért van némi előnye, például, ha nem érek oda érte időbe..A kisebbik lányom most 9 éves, de még nincs mobiltelefonja és egyelőre nem is gondolkodunk rajta. Egésznapos iskolába jár, vigyáznak rá a pedagógusok vagy én. De lehet, hogy 10 évesen már lesz neki, ki tudja.