Apró balesetek bármikor történhetnek, azonban fontos, hogy ezeket jól, illetve gyorsan tudjuk kezelni, akár otthon is. Összeszedtük a leggyakrabban előforduló baleseteket, és azoknak könnyű, házi kezelését.
Leforrázott száj
Nemsokára itt van a forró teák és a forralt borok ideje, amikor könnyen előfordulhat, hogy leégetjük a nyelvünket. Ilyenkor öntsünk a sajgó nyelvünkre egy kiskanál cukrot, majd hagyjuk, hogy az felolvadjon a szánkban. A cukorban található glükóz enyhíti a forró ital okozta fájdalmat.
Horzsolások
A kókuszolaj erősen gyulladáscsökkentő, hidratáló és gyógyító hatású szer. Az érintett bőrfelületre kenve vékony védőréteget képez, amely nem csak a szennyeződésektől, de a baktériumoktól és a vírusoktól is megvédi a sérülést. Ráadásul a gyógyulási folyamatot is felgyorsítja, mivel segíti a sérült bőrsejtek gyógyulását.
Megvágott ujj
Bárkivel előfordul, hogy főzés közben a késsel beleszalad az ujjába, amely nemcsak fájdalommal, de erős vérzéssel is járhat. Ilyenkor jó, ha van otthon Cayenne-bors, amely megállítja a vérzést. Hátránya, hogy ha rászórjuk a sebre, akkor csípni fog, viszont ez nem tart túl sokáig. Emellett a Cayenne-borsban található kapszaicin a bőrre kenve akár fájdalomcsillapítóként is hat.
Erősen vérző seb
A betét nagy mennyiségű folyadék felszívására képes, és sokkal higiénikusabb, mint egy gyorsan felkapott rongy, ruhadarab, vagy egy már használt törölköző, így biztonságosabban is használható a mélyebb sebek esetén.
Égési sérülés
Előfordulhat, hogy a konyhában megégetjük magunkat. Ilyenkor a hideg víz, illetve a levendulaolaj is jó hatással van a sebre. Kenjük be olajjal a bőrt, és tekerjük be egy tiszta ruhadarabbal. A levendula csökkenti a fájdalmat és a hegesedés esélyét.
Méhcsípés
A legjobb és leghatásosabb módszer, ha hagymát teszünk az érintett területre, mivel antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással bír. A fullánk eltávolítása után nyomjunk a csípésre néhány percig egy félbevágott hagymát. Ha a fájdalom nem múlik, és napok múlva is dagadt, piros és viszket, mindenképp forduljunk orvoshoz.
Fontos a megelőzés
Gondoskodjunk arról, hogy mindig legyen otthon megfelelő kötszer és fertőtlenítő, hogy a komoly sebeket is képesek legyünk ellátni, mielőtt még orvoshoz fordulnánk. Amire a házi elsősegélydoboznak tartalmaznia kell: gumikesztyű, ragtapasz, fertőtlenítőszer, gyors kötözőpólya, valamint olló. Mindig figyeljünk ezeknek megfelelő tárolására, és cseréljük az eszközöket, ha kell. Ha éppen nincs kéznél kötszer, akkor tegyünk a sebre intim betétet.