<p>Új családtag került a famíliába? Esetleg ön vagy egy rokona szeretne változtatni az életmódján? Ha a húsmentes életmódra szavaz, elmondjuk, milyen lehetőségek közül választhat!</p>
Más néven ők a szigorú vegetáriánusok. A totálisan vegetáriánus étrend követői, vagyis semmiféle állati eredetű ételt nem fogyasztanak. Étrendjükben tilos a hús, a tej, a tojás, sőt nem esznek mézet sem, mivel az a méhek szervezetén keresztül kerül előállításra.
Alapvetően csak növényi ételeket fogyasztanak, de a tejtermékek is szerepelnek étrendjükben. Ezt követik például a Krisna tudatúak is, vagyis a Krisna tanításait követve élők.
Tejet és tojás is fogyasztanak a zöldségek és gyümölcsök mellett. Ez egyben a vegetáriánusok egyik legkevésbé szigorú csoportja, ilyen étrendet követnek például a mostanában jógavegetáriánusnak nevezett csoport tagjai is.
Nem csak tejet és tojást, de halat és olykor-olykor akár csirkehúst is esznek. Általában saját magukat vegetáriánusnak mondják, de mivel jelen van a húsfogyasztás, ezért valójában nem tartoznak az igazi vegetáriánusokhoz. Megközelítési módjuk sokkal inkább a reformkonyhát követő, csökkentett húsmennyiséget fogyasztókéhoz áll közel.
Szinte kizárólag gyümölcsöt esznek, vagyis ilyen szempontból szigorúbb a vegán étkezésnél is, bár a fruitariánusok fogyasztanak például mézet is.
Az ebbe a csoportba tartozók kizárólag nyers, azon belül is növényi eredetű táplálékot fogyasztanak. Konyhájukban nem szerepelnek a sült, főtt vagy bármi más hőkezeléssel előállított ételek. Leginkább nyers zöldségeket és gyümölcsöket esznek.
A hangsúlyt a natúr és bioélelmiszerek fogyasztására helyezik, vagyis mesterséges anyagokkal kezelt növényeket nem fogyasztanak, és lehetőleg a helyben termelt, így tartósítást nem igénylő ételeket részesítik előnyben. Nagyrészt vegetáriánus étkezési forma, de néha megengedett a húsfogyasztás is.
Lassan elfogadott ténnyé válik, hogy a kiegyensúlyozott vegán táplálkozás jobb minőségű zsiradékot, a belek számára kielégítő mennyiségű rostot, a testi, valamint mentális munkához szükséges komplexebb szénhidrátokat tartalmaz, mint a mindenevő étrend. – Mi sokkal több ásványi anyagot, vitamint eszünk, mint a húsevők – mondja Stőhr Gréta vegán gasztroblogger, életmódtanácsadó. Egyedül a B12-vitamint, illetve a C-vitamint szokták kiemelni, hogy abból többre van szükségünk, de erről is folynak viták. A fehérjét nem kell pótolni, a hüvelyesekben, gabonában van elég. Egy marék mandula például fedezi a napi szükségletet.