<p>Bizonyos fűszerekkel nemcsak finomabbá tehetjük a főztünket, de az immunrendszerünket is erősíthetjük vele. </p>
Forrás: Thinkstock
Cayennebors
A benne található kapszaicin nevű anyagnak köszönhetően nemcsak kellemesen csípős az íze, de melegítő, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Ráadásul még az antioxidáns-tartalma is magas.
Fokhagyma
Legfontosabb tulajdonsága, hogy fertőtlenítő hatású, sok benne az antioxidáns, és kutatások szerint segíthet legyőzni a náthát a benne található allicin nevű hatóanyagnak köszönhetően. Akkor a leghasznosabb, ha nyersen fogyasztjuk.
Gyömbér
Ha émelygünk vagy hányingerünk van, rágcsáljunk egy kis gyömbért vagy szürcsöljünk gyömbérteát. Garantáltan elmúlik a rossz közérzetünk, de emellett nagyszerű gyulladáscsökkentő, és antibakteriális- illetve gombaölő hatású is, sőt a keringést is élénkíti.
Édesgyökér
Az ánizsos ízű fűszer remek gyulladáscsökkentő, és hatékonyan csillapítja a gyomorbántalmakat is. De fogyasztásával legyünk mértékletesek, mert nagy mennyiségben megemelheti a vérnyomást.
Oregáno
Az olaszos ételek készítésénél érdemes bőkezűen bánni az oregánóval, mert nagyon sok benne az antioxidáns. Emellett segít felvenni a harcot a gombás, illetve bakteriális fertőzésekkel és a különféle kórokozókkal is.
Rozmaring
Nemcsak az illata isteni, de élénkíti a keringést is, emellett pedig segít könnyíteni az emésztést. Kutatások igazolják, hogy a rozmaring védi a sejteket az oxidatív károsodás ellen.
Kakukkfű
A belőle készült tea különösen felső légúti betegségek kezelésében hatékony. Emellett sok benne az antioxidáns, és sejtvédő hatású.
Kurkuma
Az élénksárga színű fűszer a benne található kurkumin nevű hatóanyagnak köszönheti azt, hogy jó hatással van az egészségre. A kurkumin védi a májat és segíthet csökkenteni az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is.
Fahéj
Főleg téli időszakban érdemes rendszeresen fogyasztani, mert nemcsak a sütemények, forró italok lesznek tőle finomabbak, hanem nagyszerű immunerősítő is. Szintén van gyulladáscsökkentő hatása, és segít kiegyensúlyozni a vércukorszintet, ezért együk akár mindennap! Édes aromája a békebeli karácsonyokat juttathatja eszünkbe. A fahéjnak rendkívül jó hatásai vannak az egészségünkre, ezért nem csak a hideg hónapokban érdemes fogyasztani.
Egyes országok konyhája – mint például az indiai – nemcsak azért olyan fűszeres, mert annyira szeretik az erőteljes, csípős ízeket, hanem ezek az ételízesítők a fertőtlenítést is szolgálják, hisz sok helyen nem olyanok a higiéniai körülmények, mint például nálunk Európában.