Test és lélek

Papírrecept nélkül is kapunk pirulát - mindent az e-receptről

Bors

Létrehozva: 2017.11.09.

<p>Elsejétől minden közfinanszírozott egészségügyi ellátást végző szolgáltatónak csatlakoznia kell az EESZT-hez, vagyis az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez.</p>

Papírrecept nélkül is kapunk pirulát - mindent az e-receptről

Miket rögzít a rendszer?

Összeköti a háziorvosokat, egyéb kezelőorvosokat, patikákat, így hatékonyabbá teszi a betegek ellátását. Az orvosok lekérdezhetik betegük egészségügyi adatait. A gyógyszertárakban csak a beteg e-recept-adatai kérdezhetők le.

Miért fontos a bevezetése? 

Így gyorsabbá és költséghatékonyabbá válik az egészségügyi ellátás. Több adat áll a kezelőorvos rendelkezésére. A betegnek nem kell a leleteit gyűjtenie és magával vinnie a rendelésre.

Teljeskörű lesz a szolgáltatás a kezdettől?

Az előírt csatlakozás minden köz­finanszírozott egészségügyi ellátóra vonatkozik, kivéve az Országos Mentőszolgálatra. A beutalóadatokat nem kötelező elektronikus formában rögzíteni, azonban minden járó- és fekvőbeteg-ellátó intézménynek tudnia kell fogadni az e-beutalóval érkező betegeket. Adatokat visszamenőleg nem lehet felvinni egyelőre.

Ki férhet hozzá az adatokhoz? 

Minden a szokott formában zajlik, azzal a különbséggel, hogy amennyiben a kezelést végző orvos az új rendszeren keresztül lépett be a rendszerbe, akkor olyan információkhoz is hozzájut, amik másik ellátó intézményben keletkeztek. Az adatokat a rendszer automatikusan küldi az EESZT-nek. Ezeket csak a létrehozó orvos módosíthatja. A be­került betegadatok – a páciens önrendelkezési szabályait figyelembe véve – más kezelőorvosok számára hozzáférhetőek. Bárki személyesen bármely kormányablakban rendelkezhet arról, hogy kinek engedélyezi, hogy  hozzáférjen. De erre február 

15-e óta mindenkinek lehetősége van a www.eeszt.gov.hu oldalon, ahova ügyfélkapus azonosítást követően a saját tajszám megadásával tudnak belépni.

Mit lehet majd nyomon követni?

Alaphelyzetben betegadatokat csak a kezelőorvos kérdezhet le, különösen érzékeny adatokat, mint például a nemi betegségre, pszichiátriai, addiktológiai ellátásra, HIV/AIDS-fertőzöttségre vonatkozóakat. Ezt az alapállapotot a beteg önrendelkezés keretében megváltoztathatja. Saját adatainkat bármikor nyomon követhetjük.

Miben különbözik majd az e-recept? 

Nem más, mint a hagyományos papíralapú receptek elektronikus változata, amit nyomon lehet követni. Az orvos a hagyományos módon készíti el a receptet, amely ezután bármely patikában kiválthatóvá válik egy tajkártya vagy e-személyi igazolvány segítségével. 

Kiválthatja a beteg hozzátartozója is?

Hozzátartozó, ismerős továbbra is a megszokott módon, a papíralapú felírási igazolással tudja kiváltani mások gyógyszereit. 2019-től mindenki kérheti, hogy a receptfelírási igazolását papíralapon is megkapja, bár ekkortól már nem kell a hagyományos receptformában kinyomtatni azt.

Nem férhetnek illetéktelenek az adatokhoz?

A rendszer a legmagasabb biztonsági szinten működik. Az egészségügyi adatokhoz kizárólag a beteg házi­orvosa és kezelőorvosa, valamint a ke­zelésében részt vevő orvos férhet hozzá. 

Várhatóan így csökken a várakozási idő 

A próbaüzem tanúsága szerint az e-receptekkel felgyorsulhat a kiszolgálás a gyógyszertárakban. Ez várható a betegek ellátásánál az orvosoknál is.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek