Test és lélek

Mire figyeljünk a kisbabáknál? A gégész tanácsai

Bors

Létrehozva: 2018.01.31.

Forrás: Thinkstock

A túlzott nyálképződés négy lehetséges okáról dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa beszélt. 

Fogzással kezdődik 

A fokozott nyáltermelődés teljesen normálisnak tekinthető, ha csecsemőknél, kisgyerme­keknél a fogzás idején jelentkezik. Ilyenkor a nyáltermelődés oly mértékű lehet, hogy a gyermek ruháját, felsőjét naponta többször is cserélni kell, célszerű ezért nyálkendőt a nyakába tenni napközben, amíg ez az időszak tart. 

Gyulladt a hártya

Ha a gyermek lázas, fáj a torka és feltűnően étvágytalan, a szájában apró hólyagok, afták jelennek meg, akkor nagy valószínűséggel szájnyálkahártya-gyulladása van. A fokozott nyálképződés mellett jellemző a nyaki nyirokcsomók duzzanata és a kellemetlen szájszag. A betegséget vírus okozza, főként kisgyermekeknél fordul elő, akik mindent a szájukba vesznek. A legfontosabb, hogy a tüneteket csillapítsuk. 

Túltengő mandulák

Az orrmandulák túltengése is okozhat fokozott nyáltermelődést kisgyermekeknél. Ilyenkor a gyermek nem kap az orrán rendesen levegőt, ezért éjjel nyitott szájjal alszik, horkolhat is, napközben pedig nyitott szájjal közlekedik, emiatt a nyál sokszor kicsorog a száján. Ha ezt tapasztaljuk, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz, mivel a tartós szájlégzés az állkapocs- és a fogazat fejlődésének rendellenességét is okozhatja.

Gyengék az arcizmok 

A gyermekkori nyálcsorgás hátterében előfordulhat, hogy a száj- és az arcizmok gyengesége, fejletlensége áll. Ilyen esetben a kicsik nem tudják megfelelően kontrollálni a nyelést. Mivel ez a beszédben is okozhat késlekedést, ezért célszerű logopédus segítségét kérni. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek