A hosszú hétvége után senki nem indul el jó szájízzel a munkába, ami az egész napra, sőt hétre rányomhatja a bélyegét. A legtöbb esetben a probléma az, hogy rosszul osztottuk be az időnket.
Önnek is elmegy a kedve mindentől vasárnap este, ha a másnapi munkára gondol, főleg a hosszú hétvége után? Pedig ez egy könnyen orvosolható probléma, és a hét további része sem lesz kínszenvedés a munkában. Szakértők mondták el, mit tegyünk, hogy jól induljon a hosszú hétvége utáni hét.
Mindenkinek egyedi az alvásigénye
Tudni kell, kinek hány óra alvásra van szüksége. – A hosszú hétvége természetesen remek alkalom volt, hogy kipihenjük magunkat, a pihenés jót tesz a szervezetnek. Azonban sokan maguktól felébrednek korán, mások pedig ilyenkor alusszák ki magukat, ha előző héten elfáradtak – mondta dr. Komáromi Zoltán háziorvos. – Mindenkinek magának kell rájönnie, hogy hány óra alvásra van szüksége, és ezt mindig szem előtt kell tartani.
Szervezzük jól a hosszú hétvégéket
A hosszú hétvégék idején első nap pihenünk, második napon általában a házimunkával ütjük el az időt. Az igazi kikapcsolódás csak ezután jön, amit felvált a kesergés a másnapi munka miatt. – Ahhoz, hogy tényleg kiélvezzük az ünnepi hosszú szabadságokat, az első napokban szervezzünk aktív kikapcsolódásokat, és csak az utolsó napra tervezzük be a házimunkát, ami kicsit vissza is ráz a hétköznapokba – mondta lapunknak Banga Adrienne életvezetési tanácsadó.
Divat lett a hétfőutálat
Már a közösségi oldalak is hétfőgyűlölő képekkel vannak tele, ami negatívan hat a kedvünkre. –Nem létezik olyan munkahely, amiben nem látunk valami jót, ha mégis, akkor rossz helyen vagyunk – mondta lapunknak Banga Adrienne életvezetési tanácsadó. – Koncentráljunk arra, amit szeretünk. Feküdjünk le úgy este, hogy a pozitívumokra gondolunk, a negatívokat pedig próbáljuk meg elhessegetni, reggel pedig olyan dolgokat csináljunk meg először, ami nem jár nyűggel, hogy jobban induljon a nap.
Sokat segít a pozitív ráhangolódás
Aki elhivatott a saját munkájában, annak általában nem okoz gondot a visszazökkenés, viszont az emberek többsége nem így működik. – Sokat segít a pozitív gondolkodás. Ha úgy megyünk be a munkahelyre, hogy kíváncsiak vagyunk a kollégáink történeteire, akkor a kedvtelenséget felváltja a várakozás – mondta dr. Rusz Edit pszichológus. – Emellett sokat segít az is, ha előre tervezünk.
Írjuk le, hogy mik lesznek a következő nap tennivalói. Még a legkisebb apróságokat is, így hangolódhatunk a munkanapokra – magyarázza a szakember.
Tegye félre a házimunkát!
Most végre volt időnk takarítani a házban, azonban a saját feltöltődésünkkel is foglalkoznunk kell. – Az, hogy hogyan tudunk visszaállni, attól is függ, hogy a rendelkezésre álló szabadidőt sikerül-e kikapcsolódással töltenünk, vagy a rohanó hétköznapokból felhalmozódó otthoni teendőkkel kell tölteni a szünnapot. Ha a napokat házimunkával vagy munkahelyi teendőkkel ütjük el, akkor elmarad a lelki és testi feltöltődés, ami fontos a következô hetekre nézve – mondta dr. Békássy Szabolcs háziorvos.
Így indulhat jól a reggel:
1. Tegyen egy ébresztőórát a szoba másik sarkába, ha nehezen megy a reggeli ébredés!
2. Felejtse el a szundi funkciót a telefonján! Ha rögtön felkelünk, kevésbé leszünk fáradtak.
3. Engedjünk be minél több napsugarat a szobába!
4. Tegyen madáretetőt a hálószobához közeli fára, így a madarak csiripelése lesz az ébresztő!
5. Lefekvés előtt ne egyen, igyon, mert így éjszaka többször felébred!
6. Találjon ki magának reggeli motivációt, finom reggelit, jógát vagy tornát!
7. Kezdje a napot egy pohár hideg vízzel!
8. Reggelizzen kényelmesen, így az egész teste felébred!
9. Kényelmes párnán aludjon, hogy simultan ébredjen!
10. Ne legyen túl meleg a szobában!