Test és lélek

Koncertre megy? Olyan, mintha 2 óráig állna egy szirénázó mentőautó mellett

Bors

Létrehozva: 2018.04.04.

<p>Jelentős zajszennyezésnek tesszük ki magunkat nap mint nap, túl hangosan hallgatjuk a rádiót, a zenét és a filmeket. Az így szerzett halláskárosodás gyakran visszafordíthatatlan.</p>

Koncertre megy? Olyan, mintha 2 óráig állna egy szirénázó mentőautó mellett

Forrás: Pixabay

Egyre fiatalabb korban kezdik használni a gyerekek a fülhallgatót és túl magas hangerőn, emiatt mind több fiatal is panaszkodik halláscsökkenésre – számolt be tapasztalatairól Arany Tünde audiológus asszisztens és Vajda Gizella gyógyászatisegédeszköz-forgalmazó a Délmagyarország című napilapnak.

Egyetlen koncert is károsít

Őseink hallószervei még a neszekhez, zörejekhez, finom hangokhoz fejlődtek ki, nem a buszokhoz és ütvefúrókhoz. Nem csak látványban, a hangok terén is túl ingergazdag a körülöttünk levő világ – figyelmeztet Arany Tünde. Ráadásul szórakozási szokásaink is zajosak, ami tovább rontja a helyzetet. A hangra való érzékenység egyénenként eltérő, azonban általánosságban elmondható: ha huzamosabb ideig 80 decibelnél nagyobb hanghatás ér minket, akkor már károsodhatnak a belső fül hallószőrsejtjei. Az ilyen idegi alapú károsodás többnyire visszafordíthatatlan.

Egy koncert például 120 decibellel is düböröghet, ami megegyezik egy mentőautó szirénájának hangerősségével. Vegyük hozzá, hogy egy zenei előadás két óráig is tarthat.

Figyeljen a fülzúgásra!

A fül- és fejhallgatókkal is gyakran átlépjük az ajánlott határértéket. Ugyanígy probléma, amikor a gyerekek fülhallgatóval a fejükön játszanak a számítógépükön például harci játékokat, hosszú órákon át. Ha valaki mellettünk a buszon fülessel hallgat zenét, amit még mi is hallunk, az illetőnél előbb-utóbb ugyanúgy jelentkezhet súlyos halláskárosodás.

– Ha valaki gyakran visszakérdez, és nehezített környezetben, például nagyobb alapzaj mellett sokszor nem érti a szavakat, vagy zúg, morajlik a füle, akkor mihamarabb forduljon orvoshoz – tanácsolják a szakemberek. Ha pedig csendes környezetben sem érti a beszédet, akkor valószínűleg már komolyabb a baj. Egy-egy koncert utáni enyhe fülzúgás, szokatlan hallásérzet még normális, azonban  ha ez egy nap elteltével is fennáll, akkor szintén azonnal orvoshoz kell fordulni.

Mit lehet tenni ellene?

Lehetőleg ne használjunk fej- és fülhallgatót! Ha mégis, akkor fontos, hogy tö­megközlekedés – vagy más nagy alapzajjal járó tevékenység – közbeni zenehallgatásnál ne tekerjük mindenáron maximumra a hangerőt, hogy az eleve zajos külvilág hangjait elnyomjuk. Válasszunk inkább olyan eszközt, ami megszűri a kinti zajokat, például egy hallójáratba jól illeszkedő fülhallgatót, amelynek tömítő hatása van. Ám az „agydugóként” emlegetett fülhallgatóknál még veszélyesebb a túlzott hangerő, mert nagyon közel van a dobhártyához. Koncertekre, fesztiválokra érdemes beszerezni speciális füldugót. Érzékenységtől függően szűrőkkel ellátott típusokat is lehet kapni, amelyek a magas hangokat csillapítják, de a koncert élvezhető marad. Egy-egy bulin érdemes pár percre halkabb helyre vonulni, majd másnap csendes környezetben kipihenni a zajt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek