<p>A tavasz a testi-lelki nagytakarítás ideje, ami egyben kiváló alkalom testünk megtisztítására is. Ilyenkor az életerő, a növekedés és a fejlődés lép előtérbe, kiváló alkalom arra, hogy rendet tegyünk magunkban, a környezetünkben, és felfrissüljünk</p>
Érdemes beiktatni a böjtöt az életünkbe, például hetente egyszer zöldségléböjtöt tarthatunk.
– Ilyenkor a főétkezések helyett fogyasszunk gyökérzöldségekből, gumókból, leveles zöldekből, csíranövényekből álló zöld italt. Magas ásványianyag-, élő enzim- és vitamintartalmuk, könnyű emészthetőségük felszabadítja a terhelt anyagcserét és új erővel tölti fel a testet. Folyadékként tiszta szűrt vagy forrásvizet és ízesítetlen gyógyteát, például csalánt, ezerjófűt, katángot, bodzavirágot, galajt, édesgyökeret, gyömbért, fahéjat, zsurlót igyunk, de a legjobb az egyéni alkathoz, problémákhoz összeállított, maximum négy-ötféle, egymás hatását erősítő, kiegészítő növény keveréke – mondta a Vasárnapi Borsnak dr. Bán Marianna holisz- tikus orvos.
Hosszabb kúrához kérje szakember segítségét. Gyerekeknél csak rendkívül indokolt esetben ajánlott
Szerinte a többnapos böjt utáni szükséges böjttörést érdemes komolyan venni, és az első na- pokban nem tanácsos nehéz ételekkel sokkolni az emésztőrend- szert, helyette könnyű, párolt zöldségeket, főtt rizst, zabkását, gyümölcsöket, növényi tejet és némi ghít (tisztított vajat) fogyasztani. A rákövetkező napokban aztán fokozatosan vissza lehet térni a megszokott étrendhez, vagy még inkább beiktatni egy korábbinál egészségesebbet.
A tisztítókúra alatt hasznos kiegészítés lehet a szauna, a fürdő, a masszázs, a légzésterápia vagy a borogatások, figyelembe véve az esetleges alapbetegséget, egyedi alkatot.
– A hagyományos kínai orvoslás szerint a tavasz a Fa elem jegyében zajlik, és a hozzá tartozó szervpár, a máj és az epehólyag meridiánjaik és a hármas
melegítő energiapálya működészavara megnyilvánulhat krónikus derék- és hátgerincfájdalmakban, mozgáskorlátozottságban, fejfájásban, migrénben, látás- zavarban, fáradékonyságban, emésztési zavarban, gyenge haj- és körömminőségben, alhasi problémákban, kiszáradásban, hangulatzavarokban, ödémák- ban, bőrbetegségekben, allergiákban és testi gyengeségben is. Ezeknek a meridiánoknak a kiegyensúlyozása gyógynövényekkel vagy akupunktúrával hasznos része a megújulásnak – tette hozzá a szakember.
Hosszabb kúrához, annak kiválasztásához, valamint krónikus betegség esetén azonban minden esetben érdemes szakember segítségét kérni. Viszont gyerekeknek a böjt vagy tisztítókúra csak rendkívül indokolt esetben és csak szakorvos által javasolható.
Szervezetünk méregtelenítése is arra szolgál, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Összegyűjtöttük, hol milyen módszerrel szabadulnak meg a káros lerakódásoktól.
Articsóka: már az ókori görögök is előszeretettel fogyasztották. Segíti az emésztést, és ha bőségesen eszünk belőle, többek között a májunkat és a vérnyomásunkat is helyrehozhatjuk vele.
Matétea: az értékes gyógynövény, a maté a brazíliai őserdők mélyén terem. Az indiánok kiváló teát készítenek belőle, amely segíti a regenerálódást, ráadásul a gondolkodásunkra is jó hatással van!
Gyömbér: Kínában évezredek óta használják fűszernövényként és gyógyszerként. A benne lévő gingerolnak fertőtlenítő és élénkítő hatása van, amely kiűzi a szervezetből a káros anyagokat.
Hashajtás és masszázs: Indiában az Ájurvéda nevezetű megújulási rituálék részét képezik. Hashajtó gyógyitalt isznak, amellyel kimossák a szervezetükből a méreganyagokat, a masszás pedig a bőr megtisztítását szolgálja.
Szén: a japánok évszázadokon keresztül fogyasztottak szenet, mivel képes felszívni a bélrendszerben lerakódott felesleges gázokat és méreganyagokat.