<p>Évről évre nő a mobiltelefon, internet, sorozat, valamint a videojáték-függők száma. A legtöbb ember fel sem ismeri, hogy kényszeresen ragaszkodik például a telefonjához. Még a közösségi médiára is rászokhatunk. </p>
Ön is legalább óránként ránéz a telefonjára, sőt hiányérzete van, ha nincs a zsebében? Észre sem vesszük, de szépen lassan beszippantja az embereket a technika. A közösségi oldalak és a mobil az életünk részét képezik, nélkülük már szinte el sem tudjuk képzelni a napjainkat. A gyermekeknél a videojáték és a sorozatok is veszélyt jelenthetnek.
Mi számít függőségnek?
Ha már a mindennapi életünket befolyásolja valami, akkor azt már függőségnek nevezhetjük.
– Amikor eljutunk egy olyan pontra, hogy nem csak szórakozás, és akár már saját magunkat is elhanyagoljuk, vagy elkezd hiányozni a játék, a telefon, esetleg a tévé, a sorozat, és már a napi teendőinket is halogatjuk, akkor az a függőség kategóriájába sorolható – kezdte Banga Adrienne életvezetési tanácsadó, aki hozzátette, nem ritka, hogy a személyes kapcsolatok is tönkremennek egy-egy újkori szenvedély miatt.
Hormonok játszanak velünk
Évről évre egyre nő a telefonfüggők száma, a fiatalok pedig úgy nőnek fel, hogy szinte már lerakni sem tudják a készüléket. A tévésorozatok pedig úgy hatnak ránk, mint a drogok. Ez a hormonok játékának tudható be, mivel egy-egy rész után nagy mennyiségű kortizol, azaz stresszhormon és oxitocin, vagyis kapcsolatokért felelős hormon szabadul fel a testben.
Felismerés a kiút
Hiába akarunk valakin segíteni, ha nem veszi észre a problémát, akkor sajnos kevés az esély arra, hogy a külső behatások miatt változni fog a viselkedése.
– Ha szembesítünk valakit a problémával, akkor előfordulhat, hogy inkább kimagyarázza magát, és hárít minthogy belátná: itt tényleg gond van. Amint hátat fordítunk, úgyis visszatér a függőségéhez, így nem sok esélyünk van megváltoztatni az életét. Akkor tudjuk legjobban megakadályozni, amikor észrevesszük, hogy hiányzik az adott dolog, de ezt is saját magunkban kell felismerni – figyelmeztetett Banga Adrienne. A gyermekek helyzete más, hiszen ott a szülő még időben be tud avatkozni, ki tudják szakítani a kibertérből.
A videojáték-függőséget hivatalosan is besorolták a mentális betegségek közé. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 11. alkalommal adta ki a betegségek nemzetközi osztályozásának listáját, amelyben először tüntették fel a videojáték-szenvedélyt is, mint sajátos elmeállapotot. Sok országban már régóta betegségként tekintenek rá. Az Egyesült Királyságban például olyan klinikák is működnek, ahol kezelik ezt a fajta függőséget.
Egyre inkább háttérbe szorul a személyes kommunikáció, aminek helyét a csetelés veszi át. Ezzel egyidejűleg elveszítjük a figyelemre való képességünket, sőt később már kevésbé fogunk tudni megjegyezni dolgokat, hiszen azt bármikor visszakereshetjük az interneten. Nem véletlen, hogy az embereknek egyre jobban csökken az IQ-szintje a technika miatt, sőt a tudósok már azt sem tartják lehetetlennek, hogy a való életben tapasztalhatjuk meg a legvadabb sci-fi filmeket.