Test és lélek

Káposzta enyhíti a karácsonyi puffadást

Bors

Létrehozva: 2018.12.27.

<p>A szeretet ünnepe nem csak a pénztárcánkat, de a gyomrunkat is megviseli, hiszen ki tud ellenállni a terülj-terülj asztalkámnak? Mit tegyünk, ha már a hasunk is fáj a sok evéstől?</p>

Halászlé. Töltött káposzta. Pörkölt. Sültek. Bejgli. No, és az egyéb finomságok. A magyarok ezekkel az ételekkel terhelik – csúnyán mondva – halálra a gyomrukat karácsonykor. Ilyenkor sutba vágjuk a mérlegelést, az ünnepi finomságokat pedig jellemzően nem kevés alkohollal kíséri le a többség. A kezdeti kellemes telt­séget azonban hamarosan átveszi a borzasztó puffadás érzete, így valóságos pokollá válhatnak az ünnepnapok. Pár dolog betartásával viszont hamar magunk mögött hagyhatjuk a kellemetlen érzéseket.

Zsíroshoz kenyér

A családorvos, Bense Tamás amondó: vízzel indítsuk az ünnepi kajahajtást.

– Mielőtt belecsapnánk egy nagy lakoma közepébe, igyunk meg két pohár vizet, így enyhíthetjük az étvágyat. Utána nyugodtan kóstoljunk meg mindent, amely számunkra kedves. Próbáljunk könnyű borokat inni, inkább rozét vagy fehéret. A zsíros ételekhez együnk mindig kenyeret. A gyümölcsfogyasztás segíthet a teltség okozta panaszainkon. A fő tanácsom a megelőzésre és kezelésre egyaránt a nyers káposzta, tartsunk mindig otthon belőle. Étkezés előtt és napközben nyugodtan együnk meg egy-két csipettel. A leve jótékony hatással van a gyomorra és csökkenti az éhségérzetet. Ráadásul rengeteg C-vitamint is tartalmaz – tanácsolja.

Gyógynövényes pálinkával is gyógyulhatunk

Ki gondolná, hogy a gyógynövényes pálinka javíthat a gyomorpanaszainkon? Márpedig Takács Ferenc gyógynövényszakértő erre a módszerre esküszik.

– Mindenekelőtt borsmentateával érdemes próbálkozni, de használhatunk angyalgyökeret, benedekfüvet és más gyógynövényeket is a teánkba. Az ezerjófű például epehajtásra is jó. Forrázzuk és édesítsük mézzel. Ezeknek a teáknak kell egy-két nap, hogy kihajtsák a gyomorbajunkat. Furcsának hangozhat, de a sör is segíthet rajtunk, főleg a búzasörök, amelyek gyomornyugtató hatásúak. A fahéj is jó lehet a túlevés ellen, hiszen emésztésserkentő, ahogy a petrezselyem is. Én azonban a tinktúrára esküszöm. A lényeg: már pár hónappal a lakoma előtt pálinkába áztassunk orbáncfüvet és angyalgyökeret. Kevés napfényen tároljuk, szépen áztassuk ki, majd szűrjük le. Ebéd után egy kupica csodákra képes, de ha nagy a gond, többet is megihatunk! Évekig eláll: gyomornyugtató és emésztésjavító hatású, valamint depresszió ellen is kiváló! – avatja be a Borsot a részletekbe.

Kefir segíti a bélflóra működését

Abonyi Orsolya dietetikus szerint a folyadékpótlás az elsődleges kulcs az ügyben, hogy elkerüljük a túlevéssel járó panaszokat.

– Az ünnepek alatt általában kevés folyadékot fogyasztunk. Hajlamosak vagyunk arra, hogy összekeverjük az éhség és a szomjúság érzését, ezért is gyakori, hogy túlesszük magunkat. Ha már bajban van a gyomrunk, együnk sok vízben oldódó rostot, azaz zöldséget és gyümölcsöt, hogy segítsünk a bél ürítésében. Kerüljük ilyenkor az alkoholt, a sovány húst, és naponta többször együnk – mondja a szakértő, majd hozzáteszi: a probiotikumok is segíthetnek, mint a kefir és a joghurt, ezek ugyanis jót tesznek a bélflóráknak. Gyógyszerkészítményhez csak akkor nyúljunk, ha muszáj.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek