Forrás: Thinkstock
A tél kedvelt csemegéje, a szelídgesztenye, sülve, főve, süteményekben, húsok töltelékében is kiváló. Egészséges vitaminforrás, jelentős gyógyhatásokkal rendelkezik. A népi gyógyászatban régóta alkalmazzák.
Gazdag E-vitaminban, tartalmaz B1-, B2-, B6- és C-vitamint, ásványi anyagokat (nátrium, kálium, foszfor, kálcium). Kiváló zsír-, olaj- és fehérjeforrás és antioxidáns. Élelmirost-tartalma csökkenti az éhségérzetet és jótékony hatással van a bélműködésre.
Gyógyhatásai: a nyáron szedett levelekből főzött tea – gargarizálószerként – kiváló a légúti megbetegedésekre, köptető hatású. Porrá tört kérge, mézzel keverve enyhíti a köhögést. A levelek hatóanyagai serkentik a vénás vérkeringést, reumás panaszok, hátfájás, ízületi merevség ellen, izomlazítónak is hatásos. Termése nyersen gyógyítja a hasmenést.
A gesztenye leveléből főzött teával átöblítve a barna hajat, csodás színárnyalatot kapunk.
A gesztenye gluténmentes, a belőle készült lisztet gluténérzékenyek is fogyaszthatják!
Tipp: süssünk otthon gesztenyét: a beáztatott gesztenyék kerek végén a héjat éles késsel kereszben be kell vágni, és a sütőben addig sütni, míg a héjak fel nem görbülnek, így a bél kiszedhető lesz.
Érdekesség: a tejszínhabos gesztenyepüré magyar specialitás, a világon kevés helyen ismerik.
Jó tudni: vízbe dobva ellenőrizhetjük, hogy jó-e még a gesztenye: a víz felszínén úszókat ki kell dobni.