<p>A szakértő szerint tudományosan megmagyarázhatatlan módon kapcsolódnak össze a családállítás szereplői, akiknek három hétig szigorúan tilos beszélniük a tapasztalataikról.</p>
A modern pszichológiában 2000 óta igen népszerűnek számít a családállítás. A pszichológiát és a filozófiát egyesítő kezelés használata egy német pszichológus, Bert Hellinger nevéhez fűződik. Ő jött rá, hogy az emberek generációkról generációkra ugyanolyan problémákat követnek el, mint az őseik. A végtelennek tűnő spirálból technikájával emberek százezrei kerültek már ki. Magyarországon ennek az egyik úttörője az Ezüst-Híd központ megálmodója, Nagy Ilona Babi, aki több mint egy évtizede alkalmazza ezt a módszert.
– Hellinger egyik tanítványától, dr. Peter Orban német pszichológustól tanultam a szakmát. Több mint 4000 családállításon vagyok túl – kezdte meg a terapeuta.
– Nagyon szépen és hatásosan lehet segíteni ezzel a módszerrel, amelynek a lényege, hogy az életünket működtető rendszer mozgásába egy múltbeli történés miatt hiba áll be, így már nem a saját életünket éljük, hanem azét, akiébe beálltunk. Az első és legfontosabb felismerés, hogy nem kell más miatt vezekelnünk.
Hogyan működik?
Rugalmas módszer, egyénileg és csoportokban is dolgoznak a családállítás alatt.
– Elsőként a páciens felkeres, ahol kérdések segítségével kirajzolom a családtérképét. Ezután felveti a problémáját, és a térkép alapján leképezem a rendszert, hogy minél hatásosabb legyen a terápia. Tapasztalat, hogy szinte mindent a gyerekkori sérelmeink mozgatnak az életünkben – mesélte Babi.
A három órán át tartó foglalkozás alatt a csoport egyik tagja megfogalmaz egy állítást, kérdést az életével kapcsolatban, ő lesz az állító. A jelenlévők lesznek a segítők, ők az állítást vezető kérésére állnak képviselőnek, ők nem tudják, hogy kinek a szerepébe állnak be, mivel nem ismerik az állító élettörténetét. A segítők csak éreznek és mozognak a térben, a vezető ennek alapján olvassa az összefüggéseket.
– Nem kapnak instrukciókat, csupán a szerepet, amit megszemélyesítenek az állító életében. A legtöbben a szerelem, a pénz és a gyerekük miatt jönnek. A folyamat alatt egy energiamező alakul a teremben. Ez 25 százalékban a külvilágból összeszedett érzésekből és tudásból épül fel, 75 százalékban pedig az állító akár élő vagy elhunyt, ismert vagy ismeretlen szeretteinek energialenyomata. Ez olyan, mint egy mátrix, amit a segítők le tudnak olvasni – mondta Nagy Ilona Babi. – Maga Hellinger se tudja pontosan megmagyarázni, hogy tudnak az emberek ilyen szinten rákapcsolódni egymásra, mindenesetre a módszer igazán működőképesnek bizonyult az utóbbi közel két évtizedben.
Egyedül is lehet energiamezőt alkotni
– A vezetővel kettesben, segítők nélkül is működik a foglalkozás, ebben az esetben én a kövekre esküszöm. A kövek ilyenkor a családtagokat képviselik és hozzák működésbe az alany érzéseit. Ilyen esetben együtt a klienssel dolgozzuk végig a rendszert – magyarázza Babi.
Így nem szükséges, hogy a foglalkozáson mások is részt vegyenek, az energiamező így is megvan a kövekkel.
– Foglalkozás közben én a családtérkép alapján a megfelelő oldómondatokkal igyekszem mélyíteni a tudatosítást. Igazán csak az értheti meg, aki ott van, ezért is szoktam az első alkalommal ingyen fogadni a segítőket, hogy maguk tapasztalhassák meg a leírtakat – mesélte.
Csak a teljes igazság gyógyít
A szakértő egy nagyon izgalmas, szinte már hihetetlenül megdöbbentő példát is elmesélt.
– Egy hölgy tavaly karácsonykor azért keresett fel, mert mellrákot diagnosztizáltak nála. Nem volt pénze, elkeseredett, meghívtam az egyik ülésre, és állítottunk neki egyet a daganatával kapcsolatban. Fontos leszögezni, az igazság gyógyít, mindent ki kell mondani, ami megjelenik előtte a foglalkozás alatt. Kiderült, a hölgynek nem az a férfi volt az édesapja, akiről egész életében azt hitte. Megkértem, hogy ne támadja le az édesanyját, hagyja, hogy magától valljon színt, ugyanis felbolygattuk a rendszert. Három hét múlva kaptam egy e-mailt, amelyből kiderült: az édesanyja bevallotta neki, hogy más volt a biológiai apja. Később szintén megüzente, hogy sikeresen kigyógyult a halálos kórból. Fontos leszögezni, hogy a módszer hatásos, de nem tudjuk pontosan belőni, hogy mennyi idő kell a gyógyuláshoz. Néha hetek, de van, akinél egy év alatt csapodnak le az elhangzottak. Egyet szoktam kérni a páciensektől: három hétig ne beszéljenek senkinek arról, mire jöttek rá a foglalkozáson, ugyanis ennyi idő kell az érzéseknek, álmoknak és képzeteknek, hogy beépüljenek – tette hozzá. Fontos, hogy betegség esetén ez nem helyettesíti az orvosi kezelést, a családállítással csak támogatni lehet a klienst.