Még mielőtt mesterséges és ismeretlen szerekhez nyúlna, inkább nézzen szét a természet kincsestárában! El sem hinné, mennyi súlycsökkenést segítő növény van hazánkban.
Gyermekláncfű
A pitypang szárában található keserű nedv amellett, hogy gyulladáscsökkentő hatású, serkenti az emésztést és enyhíti az epe- és májbántalmak tüneteit is. Vese- és béltisztító, csökkenti a vérzsírt, és oldja a koleszterint. Teát főzhetünk belőle, de a levelét és tisztított gyökerét akár salátába is tehetjük.
Tyúkhúr
Erős salaktalanító, ezért nagy mennyiségben nem érdemes enni belőle. Tavasszal akár a salátát is feldobhatjuk vele. A bükki füves ember, azaz Szabó György a tyúkhúros teakeverékét a koleszterinszint csökkentésére, az erek védelmére is ajánlja. Emellett azt mondja: kiváló zsíroldó tulajdonsággal rendelkezik, és segíti az epetermelést.
Bojtorján
Régóta használják a népi gyógyításban, mivel erőteljes vese- és vizelettisztító hatása van. A bojtorjántea fogyasztása felér egy kiadós szaunázással, ugyanis izzasztó hatása révén méregteleníti a szervezetet. Gyökerének fő hatóanyaga az inulin nevű rostanyag, ami azért jöhet jól a diéta alatt, mert csökkenti az étvágyat és javítja a vércukoregyensúlyt. Tipp: friss hajtása zöldségként használható, elkészíthető főzeléknek, levesnek. Leveleit és hámozott, zsenge szárát nyersen és főzve, hámozott gyökerét főzve is fogyaszthatjuk. Levele kesernyés, ezért a fogyasztás előtt legalább kétszer öntsük le róla a főzővizet, s tegyük fel főzni friss vízben, amivel a kesernyésség csökkenthető.
Elkészítése: Vágjuk apróra a zöldségeket és a szalonnát. Utóbbit pirítsuk olajon, tegyük hozzá a zöldségeket, majd öntsük fel az alaplével és fűszerezzük. Forraljuk fel, és közepes lángon főzzük úgy félóráig. A végén jöhet bele a tej és a tejszín. Botmixerrel pépesítjük.
Étvágycsökkentő
200 g bojtorján (gyökér) gomba ízlés szerint 1 hagyma 1 szál zellerszár 40 g szalonna 3 dl alaplé 3 dl tej egy kis főzőtejszín só, bors
Menta
Akár nyersen, akár tea vagy üdítő formájában, bárhogy tökéletes a menta levele. Tisztít, gyorsítja az anyagcserét, megszünteti a felfúvódást, a gyomorgörcsöket és a zsíros ételek fogyasztása után érezhető teltségérzetet.
Fehér üröm
Kifejezetten a máj méregtelenítésére alkalmas. Sokat javít az emésztésen is, csökkenti a puffadást.
Csalán
Vízhajtó hatása miatt szeretik a fogyókúrázók és a méregtelenítők. Sőt vértisztító hatása miatt az egész szervezetünkből képes kihajtani az oda nem illő anyagokat. Feloldja az emésztés során keletkezett salakanyagokat. Isteni főzelék készíthető belőle. Tipp: Hagyjuk, hogy a levelek egy tálcán elhervadjanak, így már nem fognak szúrni. A teát magas hőfokon készítsük el.
Korlátozás
Ha az erdőbe indulunk szedni, jó ha tudjuk, hogy maximum kétkilónyi gyógynövényt szedhetünk.
Kátángkóró
Felgyorsítja az emésztést, gyorsabban tudnak termelődni az emésztőnedvek, így az anyagcserénk is gyorsabbá válhat. A növénynek szinte minden része felhasználható, megszárított gyökerét és virágzó föld feletti hajtását egyaránt használhatjuk különböző teakeverékekben.
Diólevél
A diólevéltea mindenképpen szerepeljen az étrendünkben, mivel felerősíti más teák erejét, így azok hatásosabbak lesznek.
Nyírfanedv
Március közepétől már elkezdhetjük csapolni a nyírfa nedvét. Ez azoknak a diétázóknak kiváló, akik csökkentették az ételadagjukat, mivel rengeteg, a szervezet számára fontos vitamin és ásványi anyag van benne.
Mikor lehet szedni?
Gyermekláncfű: ősszel és tavasszal menta: júliusban és szeptemberben érdemes, a virágzás előtt
Bojtorján: a gyökerét októbertől áprilisig gyűjthetjük, friss hajtását inkább tavasztól őszig Csalán: a friss leveleket tavasszal, a növény megjelenésekor
Katángkóró: gyökerét késő ősszel vagy kora tavasszal gyűjtsük, virágát és levelét tavasszal és nyáron
Diólevél: június közepétől július közepéig érdemes
Tyúkhúr: tavasztól nyár végéig szedhetjük a friss hajtását és a gyökerét egyaránt Nyírfanedv: kora tavasszal, a levelek megjelenéséig